10 Ekim’de ölümsüzleşenler Kadıköy’de anıldı

10 Ekim’de ölümsüzleşenler Kadıköy’de anıldı

IŞİD çetelerinin devlet işbirliğiyle gerçekleştirdiği 10 Ekim Katliamı’nda ölümsüzleşenler, İstanbul Emek, Demokrasi ve Barış Güçleri’nin çağrısıyla Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde anıldı

Kadıköy Beşiktaş İskele Meydanı’nda yapılan anmada iktidarın emekçi sınıfların mücadelesini geriletmek için katliamlara başvurduğu belirtilerek, “Türkiye halklarının barış içinde bir arada yaşama hakkı için mücadelemize devam edeceğiz. Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız” denildi. Anmada Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri ve 10 Ekim-Der’in basın açıklamaları okundu, katliamda yaşamını yitiren Vahdettin Özhan’ın oğlu Hozan Özhan kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Anmanın yapılacağı meydana birçok noktadan dövizler ve sloganlarla giriş yapıldı. Çok sayıda parti ve siyasi örgütün yer aldığı anmaya Birleşik Mücadele Güçleri de önlük ve dövizleriyle katıldı.

Eminönü İskelesi önünde toplanan gençlik örgütleri buradan anmanın yapılacağı alana katliamda ölümsüzleşenlerin fotoğraflarının bulunduğu “10 Ekim’i unutma unutturma! Katillerden hesabı gençlik soracak!” yazılı pankart açarak, “10 Ekim’in hesabını gençlik soracak!”, “10 Ekim’i unutma, unutturma!” sloganlarıyla yürüdü, alandakiler gençleri alkışlarla karşıladı.

Ankara Katliamı’nı unutmayacağız affetmeyeceğiz! Katilleri tanıyoruz katliamın hesabını soracağız!” yazılı pankartın açıldığı anmada sık sık “10 Ekim’i unutma unutturma!”, “Unutmak yok affetmek yok!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz!” sloganları atıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri söylenerek “Yaşıyor” denildi.

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Özer Tuncer okudu.

Açıklamada, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından 10 Ekim 2015 tarihinde yapılacak miting için Ankara Garı önünde toplanan kitleye yönelik bombalı katliam saldırısı gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında oluşan tabloyu değiştirmek isteyenlerin Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamlarıyla şiddet ve korku iklimi yaratmaya çalıştığı kaydedilen açıklamada, Ankara katliamında 104 kişinin yaşamını yitirdiği, 500’e yakın kişinin yaralandığı ve sakatlandığı hatırlatıldı.

AKP iktidarının Ortadoğu’ya barış ve özgürlük götürme yalanı ile gerçekleştirilen emperyalist müdahalelerinin bölgedeki taşeronluğuna soyunduğu belirtilen açıklamada, “Kendi iktidarının devamını özelde Suriye’de genelde ise Ortadoğu’daki emperyalist projelerin başarısına bağlayan AKP iktidarı Türkiye emekçi sınıflarının birleşik mücadelesi karşısında gerileme emareleri gösterdiği her durumda içeride ve dışarıda provokatif ve kışkırtıcı adımlar atmaktan geri durmamıştır. 10 Ekim 2015’te yaşanan katliamda bunun bir örneğidir” diye belirtildi.

Açıklamada, katliam davası hakkında da bilgi verildi.

Anma sloganlarla sonlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar