10 yıldır “Roboski için adalet” diyoruz

10 yıldır “Roboski için adalet” diyoruz

Ankara İHD Şubesi, Roboski’nin 117’nci ayında katliamla ilgili bir açıklama yaptı:“Roboski aydınlatılmadıkça, yaşananlar açıkça halka anlatılmadıkça ülke siyasetinde sivilleşme, demokratikleşme söz konusu olmayacaktır.”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde yapılan basın açıklamasını Roboski İçin Adalet Girişimi adına Tanju Gündüzalp okudu. Gündüzalp sözlerine Roboski’nin 10 yıl önceye dayanan tarihçesinden ve cezasızlık politikalarından söz ederek başladı:

“Katledilmelerinden bugüne neredeyse 10 yıl geçti. 117 aydır bir köy, bir halk, bir toplum, bir ülke hep birlikte adaleti arıyoruz. O geceden bugüne geçen 509 haftada, hukuk kayıp, adalet yok, herkes sus-pus. Katliamın ardından geçen 3563. gün ve adalet kayıp, cezasızlık sokaklarda. Meclis tarafından kurulan komisyonda bir sonuç olmadığı gibi yargı katledenleri cezasız bırakmaya devam ediyor. Roboski, çizilmiş sınırlar yüzünden ekmeğini, katır sırtında, “işkenceye uğrayıp göç etmiş” akrabalarıyla ticaret yaparak kazanmaya mahkum edilmiş insanlarımıza, yaşama şansı bile tanımayan bir vicdansızlığın sembolüdür.”

Bu coğrafyada ölüm korkusu olmadan yaşamanın herkesin ve elbette Roboski’de katledilen otuz dört Kürdün de en doğal hakkı olduğunu belirttikten sonra cezasızlığın bir politika olarak varlığını sürdürdüğüne vurg yaptı: “Dün de bugün de işlenen suçlar karşısında cezalandırma gerçekleşmiyor, adalet sağlanmıyor. Bir sonraki katliamı tetikleyen cezasızlık geleneği, hukuku yok varsayma, derin korumacılık, görünmeyen ellerle Roboski için de uygulamaya konuldu.”

Bu yüzden şiddetin sıradanlaşmaya başladığı bir ülke haline gelindiğinden dem vuran Gündüzalp yansımalarından söz etti:

Barınamayan üniversite öğrencilerine şiddet, parti yetkililerine saldırılar, savaştan kaçıp gelmiş mülteci insanlarımıza saldırılar… Kadına ve çocuğa yönelik şiddet, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri, çıplak aramalar ve ölümler; hapishanelere kapatılan yüzlerce aydın, hak savunucusu, muhalif, yazar, belediye başkanı, milletvekili, siyasetçi, gazeteci ve pek çok suçsuz insan; iş cinayetleri, doğa katliamları, yoksulluk ve çaresizlikten ölümü seçenler… Hepsi de bu ülkede yaşanan haksızlık ve hukuksuzlukların, barışçıl yaşamdan uzaklaşmanın, savaş politikalarının sonuçlarıdır.

Sözlerine “Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyecektir” diyerek devam eden konuşmacı, İHD olarak adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafı olduklarını belirtti. Bunun için “Katiller bulunsun, Roboski bir daha asla!” talebi gerçekleşene kadar mücadelenin sürdürüleceğini vurguladı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar