2020’de 177 bin işçi Kod-29 ahlaksızlığıyla işinden edildi!

2020’de 177 bin işçi Kod-29 ahlaksızlığıyla işinden edildi!

SGK verileri; sadece 2020 yılında 177 bin işçinin tazminat haklarının gaspı, işsizlik fonundan yararlanmamak ve ömür boyu kendilerine karşı kullanılacak Kod-29 denilen ahlaksızlıkla işten çıkarıldığını ortaya koydu!

Erdoğan “çarklar hiç durdu mu?” diye sorarak patronlara sesleniyor. Övünç haline getirdiği bu gerçeği kendisine siyasi ikbal devşirmenin de aracı olarak tepe tepe kullanıyor. O ve temsil ettiği sistem, o sistemin asıl sahibi olan burjuvalar için meselenin sadece çarkların dönmesi olmadığı ise son derece açık. Evet, ucunda işçilerin aileleriyle birlikte sapır sapır ölmeleri de olsa çarklar dönmeli onlar için. Ama o çarklar aynı zamanda bu krizi fırsata çevirecek bir hız ve biçimle dönmeli. Sömürünün daha da derinleştiği, işçi sınıfının tepesinde işsizlik kırbacının vahşice sallandırıldığı biçimle. “Allah’ın lütfu” olarak görülen pandemi sürecinde sık sık devreye sokulan Kod-29 ahlaksızlığı bunun sadece bir ifadesi.

Sadece 2020’de 177 bin işçinin işine son verildiğinin SGK kayıtlarıyla netleşmesi, bu araçla aslında neyin hedeflendiğini de açıkça gösteriyor: Binlerce işçinin tazminat haklarına çökmek, işsizlik sigortası fonundan yararlanmalarını engellemek işin sadece bir tarafı. Diğer önemli tarafını da işçi sınıfında korkuyu içselleştirmek oluşturuyor. O korkuyu içselleştirerek sessiz köleler haline gelmesini sağlamak hedefleniyor. Hele hele itiraz etmek, sendikal örgütlenmeye gitmek gibi şeyleri aklından bile geçirmemesini garantilemek…

DİSK-AR’ın CİMER başvurusuyla SGK’dan elde edilen veriler, pandeminin daha vahşi bir sömürü rejimi yaratılması için nasıl bir fırsata dönüştürüldüğünü, daha da dönüştürülmek istendiğini çarpıcı biçimde tercüme ediyor.

Bu verilere göre, günde ortalama 491, ayda ortalama 14 bin 722 işçi Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarıldı!

2020 yılında 176 bin 662 işçi Kod-29 nedeniyle işten çıkarıldı.

34 bin 145 kadın ve 142 bin 517 erkek işçi Kod-29 bahanesiyle işten çıkarıldı.

“Kod-29” olarak bilinen ve işçinin iş sözleşmesinin patron tarafından İş Kanunu’nun 25-II maddesinde yer alan “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” gerekçesiyle feshedilmesi anlamına geliyor. Kimin ahlaksız olduğu apaçık ortadayken, işçinin alnına ömür boyu taşıyacağı ve patronlar tarafından sonraki yaşamında da tepe tepe kullanılacak bir leke sürülmüş oluyor. Dahası tüm hakları gasbediliyor.

Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı ve ihbar öneli/tazminatı alamıyorlar.  Ayrıca Kod-29’dan çıkarılan işçiler İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor.

Kısacası patronların uzun yılardır, işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı haklarını gasp etmek için başvurdukları bu yöntem, Covid-19 döneminde uygulanan sözümona işten çıkarma yasağını delmek için tepe tepe kullanılıyor. Keza patronların devleti, işten atma yasağının İş Kanunu’nun 25-II maddesi anlamına gelen Kod-29 gerekçesini kapsamadığını söyleyerek, istediğin gibi kullanabilirsin, diyor! Patronlar da tepe tepe kullanıyor.

Ve bu pervasızlık karşısında sendikalar veri yayınlamak dışında somut bir tutum geliştirmiyor. Tüm pandemi sürecinde olduğu gibi, böylesine büyük bir saldırı karşısında da nasıl bir iradesizlik içinde olduklarını kanıtlamanın ötesine geçemiyor!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar