25 Kasım’a soruşturma ve gözaltı!

25 Kasım’a soruşturma ve gözaltı!

Geçtiğimiz yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde alanlara çıkan kadınlardan 20’si hakkında 2911’den, altısı hakkında “ritmik zıplama suretiyle eşlik ederek” cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açıldı, üç kadınsa evleri basılarak gözaltına alındı

25 Kasım Kadın Platformu, 2021 yılında düzenlenen 25 Kasım eylemine katılan kadınlardan 20’si hakkında 2911’den, altısı hakkında “ritmik zıplama suretiyle eşlik ederek” cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açıldığını, üç kadınınsa evleri basılarak gözaltına alındığını duyurarak, “Vazgeçmeyeceğiz! Sadece 25 Kasım’larda değil, haklarımıza ve hayatlarımıza kastettikleri her gün isyanımız sokakta!” diye vurguladı.

Platform tarafından yapılan açıklamada, 2021 yılında basına ve kadın örgütlerine yansıyan verilere göre en az 280 kadının erkekler tarafından katledildiği hatırlatılarak, “Ama kadın katillerinin, çocuk istismarcılarının, LGBT+ düşmanlarının rahatça gezdiği; haksız tahrik ve iyi hal indirimleriyle faillerin adeta ödüllendirildiği; kadınların kazanılmış haklarının gasbedildiği ülkemizde yine kadınlar yargılanıyor” denildi.

Geçtiğimiz yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Taksim’deki eyleme binlerce kadının katıldığı hatırlatılan açıklamada, eyleme katılan kadınlardan 20’si hakkında 2911’den, altısı hakkında “ritmik zıplama suretiyle eşlik ederek” cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açıldığı, üç kadınınsa evleri basılarak gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklama, “25 Kasım Platformu olarak bir kez daha söylüyoruz: Ne erkek şiddetine ne de devlet şiddetine itaat etmeyeceğiz. Hayatlarımızdan, haklarımızdan, eşitlikten, arzularımızdan, sokaklardan, meydanlardan vazgeçmeyeceğiz! Kadınları rahat bırakın!” vurgusuyla sonlandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar