25 Kasım: Sağlık işçileri ve kadınların mücadelesi için!

25 Kasım: Sağlık işçileri ve kadınların mücadelesi için!

Türk Tabipler Birliği İnsan Hakları Kurul Üyesi Dr. Benan Koyuncu ile KHK ile ihraç edilme sürecini, kadın sağlık emekçilerinin sorunlarını, bunlara karşı yürütülen mücadele ve 25 Kasım ile ilgili görüşlerini aldık.

Alınteri: Yakın zamanda siz de KHK ile ihraç edildiniz. Hem KHK sürecinizi hem de kadın sağlık emekçilerinin yaşadıkları sorunları ve mücadelelerini anlatabilir misiniz?

Dr. Benan Koyuncu: 30 Eylül günü KHK ile işime son verildi. Bu süreci üçüncü kez yaşadım. Daha önce de iki kez geri dönmüştüm. Şu an Sağlık Bakanlığı’nda dava süreci devam ediyor. Davanın sonucunu bekliyoruz. Tabii ki dava sürecinin sonucunu beklerken TTB ve Sağlık Emekçileri Sendikası’yla birlikte mücadeleye de devam ediyoruz.

23 Kasım’da TTB “BEYAZ YÜRÜYÜŞ” başlatacak ve 27 Kasım’da Ankara’da sağlık çalışanları olarak “BEYAZ FORUM”da buluşacağız. Orada sağlıkta şiddete, asistan hekimlerin uzun çalışma sürelerine, kamudaki çalışma düzenine, özel hastanelerin çalışma düzenlerine karşı sesimizi yükselteceğiz. Sözlerimizi orada da dile getireceğiz. Yine muayene sürelerinin 5 dakikaya indirilmesini ve sağlığın 5 dakikaya sağlığın sığmayacağını dile getireceğiz.

Sağlık çalışanları olarak son dönemlerde özellikle pandemi ile birlikte çok ciddi sorunlarımız var. Pandemi daha da arttırdı bu sorunlarımızı, bundan kaynaklı hem kamuda istifalar arttı hem de genç hekimler daha çok yurtdışına yöneldi. Buna karşı alternatif olarak sağlık politikalarını dile getireceğiz. Bunlarla sesimizi yükseltmeye çalışacağız.
Bir diğer konu ise 25 Kasım.

25 Kasım biz kadınlar için son yıllarda daha çok önem arz ediyor. Çünkü kadına yönelik şiddet de son yıllarda çok arttı. Sağlık çalışanları olarak biz bunu sürekli gözlemliyoruz. Ben acil hekimi olduğum için daha yakından gözlemleyebiliyorum. Bu şiddete maruz kalanlar aynı zamanda bizim hastalarımız…

Kadınlara yönelik artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğimizi de yüksek sesle dile getireceğiz 25 Kasım’da.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar