3. Havalimanı şantiyesindeki iş cinayetine karşı iş bırakma eylemi

3. Havalimanı şantiyesindeki iş cinayetine karşı iş bırakma eylemi

İstanbul 3. Havalimanı’nda dün yaşanan iş cinayetinin ardından 300 işçi bugün işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması talebiyle iş bıraktı

İşçilerin kanı ve teri, doğanın katli pahasına inşa edilen İstanbul 3. Havalimanı bir kez daha iş cinayetiyle gündemde. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin esemesinin okunmadığı bu mezarlıkta dün de bir işçi asansörün şaft boşluğuna düşerek yaşamını yitirmişti.

18 yaşındaki Mehmet Aydın’ın iş cinayetiyle katledilmesinin ardından arkadaşları bu sabah işe çıkmayarak yemekhanede tepki gösterdi. İş bırakan yaklaşık 300 işçi, gerekli önlemler alınana kadar sahaya çıkmayacaklarını söyledi. Taşeron firma sorumlularına kamu davası açıldı. Ancak bu kişiler denetimli serbestlik kararı ile serbest bırakıldı.

Mehmet Aydın, DHL Kargo’nun alt yüklenici firması Berko İnşaat’ta havalandırmacı olarak çalışıyordu. Çalışmak için amcalarıyla birlikte Van Erciş’ten gelmişti, bir hafta sonra da sözlenecekti.

Evrensel’deki habere göre Mehmet Aydın’ın arkadaşları şantiyede fazla mesaiyle çalıştıklarını, yürüyüş yollarında aydınlatma ve ışık olmadığını ve cep telefonu ışığı ile yürümek zorunda kaldıklarını belirtti.

Şantiye iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını söyleyen işçiler, yürüyüş yolundaki karanlıkta asansör boşluğunun kapatılmadığını, sabitlenmediğini ifade ederek, Mehmet Aydın’ın akşam mesaisinden çıkarken merdiven kapısı zannedip asansör boşluğundaki kapıyı açarak şaft boşluğuna düştüğünü düşündüklerini belirtti.

Merdiven boşluğu karanlık ve korkuluk yok

İşçiler ışıksız inip çıktığı merdivenleri görüntüledi.

Merdivenlerin ışıksız nasıl inildiğini göstermeye çalışan işçiler, merdivenlerde korkuluk da olmadığını söyledi. İşçiler, aydınlatma ve korkuluk yapılmasını talep ediyor.

4 Kasım’a kadar önlem alınmazsa çalışmayacaklar

İstanbul Havalimanında çalışan yaklaşık 300 işçi, iş bırakma eylemi yaparak iş cinayetine tepki gösterdi. 4 Kasım Pazartesi gününe kadar gerekli önlemler alınmazsa iş başı yapmayacaklarını söyledi.

İşçiler, “Bu havada bile kötü koşullarda çalıştırılıyoruz. Hava çok soğuk ve taşeron firma da ana firma da bir mont bile dağıtamadıklarını söylüyor.” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

İlgili yazılar