41. yılında 12 Eylül protestosu

41. yılında 12 Eylül protestosu

Ankara Devrimci 78’liler Federasyonu’nun çağrısıyla Amerikan Büyük Elçiliği’ne siyah çelenk bırakılacaktı. Polis engelledi. 12 Eylül protestosu Çağdaş Sanatlar Merkezi önünde yapıldı.

Devrimci 78’liler Federasyonu’nun yaptığı çağrıyla saat 12:30’de Ankara Çağdaş Sanatlar önünde yapılacak olan siyah çelenk bırakma eylemine HDP Milletvekillerinden Murat Çepni ve Musa Piroğlu da katıldı. Çağdaş sanatlar Merkezi önünde “Gün gelecek devran dönecek, darbeciler halka hesap verecek!” sloganı atıldı.

Saat 12:30’de bir araya gelen Devrimci 78’liler federasyonu üyeleri ve milletvekillerinin bırakmak istedikleri siyah çelenk ABD Büyükelçiliği’nin önüne bırakılması Ankara Emniyeti’nin kolluk güçleri tarafından engellendi. Devrimci 78’liler Çağdaş Sanatlar Merkezi önünde basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında konuşan Murat Çepni şunları söyledi:

12 Eylül darbecileri ABD tarafından bizim çocuklar başardı diye karşılandı. O çocuklar bugün 12 Eylül’ü devam ettiriyorlar. 12 Eylül AKP ile devam ediyor. AKP 12 Eylül’ün devamcısıdır. Darbecidir, kayyımcıdır. 12 Eylül faşist darbesine karşı mücadele bugün AKP-MHP faşizmine karşı mücadeleyle sürüyor. O yüzden darbeye karşı mücadele etmek için faşizme karşı birleşik mücadelenin yükselmesidir. Hepimize düşen görev budur.

Murat Çepni’nin konuşmasının ardından Devrimci 78’liler Federasyonu adına okunan basın metniyle eylem sonlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar