50 şehirden 20 bin kişi Almanya Federal Meclis Binası’na yürüdü

50 şehirden 20 bin kişi Almanya Federal Meclis Binası’na yürüdü

Fridays For Future (Gelecek İçin Cumalar) çatısı altında toplanan yaklaşık 200 kurum, 22 Ekim Cuma günü, “Bize başka bir seçenek bırakmadınız” şiarı altında birleşerek Berlin’de parti merkezlerinin bulunduğu Brandenburger Tor’da, Federal Meclis Binası’na doğru ilerleyerek bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Parti Merkez Binaları’nın giriş kapıları bloke edildi.

Ganime Gülmez

Almanya’da yapılan Genel Seçimler’den dört hafta sonra, koalisyon görüşmeleri öncesinde Fridays For Future (Gelecek İçin Cumalar) çatısı altında toplanan yaklaşık 200 kurum, 22 Ekim Cuma günü, “Bize başka bir seçenek bırakmadınız” şiarı altında birleşerek Berlin’de parti merkezlerinin bulunduğu Brandenburger Tor’da, Federal Meclis Binası’na doğru ilerleyerek bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Parti Merkez Binaları’nın giriş kapıları bloke edildi.

Fridays For Future’nin yaptığı açıklamaya göre bu yürüyüşe, 50 şehirden yaklaşık 20 bin kişi katıldı. 

Aktivistler, SPD, FDP ve Grüne partileri arasında süren koalisyon görüşmelerinde sürekli dillendirilen “2030-2035 yıllarına dek ulaşılması-azaltılması gereken havadaki karbondioksit oranı programları”nı, “bedeli insan hayatı olan bir espri” olarak değerlendirdiler. Yeni Koalisyon Hükümeti’ne gereken bilimsel bir program hazırlamaları yönlü bir baskı yapmak üzere, “İlettiğimiz talepleri yerine getirmeniz için size 100 gün veriyoruz” diyerek Berlin’e yürüyüşe geçtiler.

Yürüyüş sırasında Antikapitalist Blok olarak bir araya gelen tüm ilerici-devrimci-komünistlerin içerisinde yer aldığı blok kortejin en önünde yer aldı. Kurumlar arasında küçük tartışmalar yaşansa da, bu tartışma kısa bir süre içerisinde giderildi. “Aşırı sol yine aramıza daldı” yönlü provoke girişimlerine karşı gerek Blok temsilcileri gerekse FFF Merkezi Organizasyon Kurulu bileşimi prim vermedi. 

Biz böyle bir normalitenin normalleri olmamak için direniyoruz” 

SPD Merkez Binası’nın üzerine, “Bizi satan kimlerdi, Sosyal Demokratlardı” benzeri tarihi anlamı olan yazılamalar yapılması üzerine, eylemcilerin twitter sayfasına giren Türkiyeli bir SPD Milletvekili, “Normal eylem sınırlarını aşmayın. Barışçıl bir yürüyüşe gelen binlerce insanı bir çatışma içerisine sokmayın. Normal bir yürüyüş yapıldı, bu barıçıl bir biçimde bitmeli” yönlü açıklamalar yaptı. 

Bu açıklamaların ardından Antikapitalist Blok Temsilcileri, Türkiyeli SPD Milletvekili’ne hemen eylem anında; “Hangi normaliteden bahsediyorsunuz? İnsanların ve hayvanların sürüler halinde öldürülmesinin normalitesinden mi? Dünyadaki açlık oranının artmasının normalitesinden mi? Kapitalizmin pervasız savaşlarının daha da pervasızlaşmasının normalitesinden mi? Biz böyle bir normalitenin normalleri olmamak için direniyoruz” biçiminde cevap verdiler.

Polis saldırdı, gözaltına alınanlar ve yaralananlar var 

Hemen ardından SPD’nin Parti Merkezi giriş kapısı bloke edildi. O yönlü ulaşımı sekteye uğratmak üzere de trafik lambalarının elektrik bağlantıları kopartıldı.

Polisin bu barikatları göz yaşartıcı spreyler ve coplarla dağıtma girişimlerinin ardından Grüne’nin de Parti Merkezi giriş kapısı bloke edildi. 

Gözaltına alınan bir kişinin ve yaralananlar olduğu bilgisi geldi fakat kaç kişi oldukları netleştirilemedi.

FFF, Antikapitalist Blok’a yapılan bu saldırıları kınadı 

Bu pratiğin ardından gerek,“Antikapitalist Blok ayrılmalı, daha radikal eylemlere girişilmeli” çağrılarına gerekse “Radikal sol yine bizi dağıttı, bunlar niye aramızdalar ki!” düşüncelerine prim verilmedi. FFF merkezi sayfasında, polis şiddetine uğrayanlar hemen sahiplenildi. Onlarla da dayanışma içerisinde olunacağı, direnmenin değil polisin saldırmasının bir skandal olduğunun altı çizildi. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar