506. F oturmasında altı hasta tutsağın tahliyesi istendi

506. F oturmasında altı hasta tutsağın tahliyesi istendi

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu’nun hasta tutsakların tahliyesi talebiyle gerçekleştirdiği F Oturmalarından 506’ıncısında tedavi edilmediği için hayatını kaybeden tutsaklardan Bangin Muhammed hatırlatılarak, altı hasta tutsağın durumuna dikkat çekildi. Diyarbakır Barosu’nda Adalet Nöbeti tutan tutsak ailelerinin yanında olunduğu vurgulandı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu’nun, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek ve tahliyelerini talep etmek için her hafta yaptığı F oturmasının 506’ıncısında İskenderun T tipi Hapishanesi’nde tutulurken tedavi hakkına erişemediği için 12 Kasım 2021 tarihinde hayatını kaybeden 33 yaşındaki Efrin’li ağır hasta mahpus Bangin Muhammed hatırlatılarak, altı hasta tutsağın durumuna dikkat çekildi.

İHD İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklamada Diyarbakır Barosu’nda Adalet ve yaşam hakkı nöbeti sürdüren ailelerin taleplerinin desteklendiği, yanlarında olunduğu kaydedildi.

Açıklamada ailelerin eylemleri hakkında şunlar belirtildi:

İnsan hakları savunucularının, hukukçuların ve mahpus yakınlarının ihlallerin önlenmesi için resmi makamlar nezdinde yaptıkları girişimler istenen sonucu vermedği için, her biri ağır hasta mahpus olan ve farklı hapishanelerde tutulan Civan Boltan, Abdulselam Güler, Sıddık Güler, Ahmet Kolakan, Şivekar Ataş ve Mehmet Emin Özkan’ın yakınları, tedavi edilebilmeleri için serbest bırakılmalarını sağlamak amacıyla  Diyarbakır Barosu’nda Adalet Nöbeti başlattılar.

Hapishane koşullarında gerekli tedavi ve bakım yapılamaması nedeniyle sadece sağlık değil yaşam hakları da ağır tehdit altında olan yakınlarının hayatta kalmasını sağlamak için; mahpusların sağlık ve yaşam hakkını koruması gereken devlete sorumluluklarını bu  yolla hatırlatıyor, topluma duyarlılık çağrısı yapıyorlar.

506. F Oturması’nda bu hafta, hasta mahpusların serbest bırakılarak tedavi edilmelerini sağlamak için Adalet Nöbeti tutan mahpus anne, baba, eş, çocuk ve  kardeşleriyle dayanışma içinde olunduğu belirtilerek, ağır hasta mahpuslar Civan Boltan, Abdulselam Güler, Sıddık Güler, Ahmet Kolakan, Şivekar Ataş ve Mehmet Emin Özkan’ın durumlarına ilişkin özet bilgiler paylaşıldı.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan 83 yaşındaki ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın tutuklu bulunduğu günden bu yana 5 kez kalp krizi geçirdiği;

Balıkesir Bandırma 1 Nolu T tipi Hapishanesi’nde tutulmakta olan 28 yıllık mahpus Abdulselam Güler’in ağır kalp hastası olduğu; İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde tutulan 27 yıllık mahpus Sıddık Güler’in kalp, hipertansiyon, iltihaplı eklem romatizması hastası ve  tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdürdüğü, koronavirüs’e de yakalandığı ve 12 Kasım’da yaşamını yitiren hasta mahpus Bangin Muhammed’le aynı hücrede kaldığı belirtildi.

Bandırma 2 No lu T Tipi Hapishanesi’nde tutulan 28 yıllık mahpus Ahmet Kolakan’ın ileri derecede kalp, damar, tiroid , bel ve boyun fıtığı hastası olduğu, Adalet Nöbeti’nde bulunan 71 yaşındaki annesinin  “Eskiden oğlum için her yere gidebiliyordum. Bugün evden dışarı çıkmaya bile gücüm yetmemesine rağmen yine de buradayım. Ölsem de çocuğum için sesimi çıkarmaya devam edeceğim. Çünkü cezaevinden cenazesinin çıkmasının istemiyorum. Diğer aileler de yanımızda yer alıp, seslerini çıkarmalı” dediği belirtildi.

Hiç birinin fazla zamanının kalmadığı, tedavi edilerek önlenebilir bir hastalık nedeniyle yaşamlarının ağır tehdit altında olduğu kaydedilen açıklama,

İnsan hakları savunucuları olarak; hasta mahpuslar Civan Boltan, Abdulselam Güler, Sıddık Güler, Ahmet Kolakan, Şivekar Ataş, Mehmet Emin Özkan ve tüm “AĞIR HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN,  SAĞLIK VE YAŞAM HAKKI KORUNSUN!” diyerek, yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.

– Civan Boltan, Abdulselam Güler, Sıddık Güler, Ahmet Kolakan, Şivekar Ataş, Mehmet Emin Özkan erbest Bırakılsın!” şeklinde sonlandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar