70 yaşındaki hasta tutsak hayatını kaybetti

70 yaşındaki hasta tutsak hayatını kaybetti

Van Hapishanesi’nde tek kişilik hücrede tutulan 70 yaşındaki Ramazan Turan hayatını kaybetti. Hakkında verilen ceza kesinleşince 20 gün önce tutuklanan Turan’ın otopsi işlemleri avukatları olmadan yapıldı.

Hapishanelerden ölümler çıkmaya devam ediyor. Bu sefer de Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde hastalığı bahanesiyle tek kişilik karantina hücresinde tutulan 70 yaşındaki Ramazan Turan hayatını kaybetti. 20 gün önce “örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında verilen 6 yıl 3 aylık ceza onaylanınca tutuklanan Turan’ın otopsi işlemleri de diğer tutsaklarda olduğu gibi avukatları olmadan yapıldı. 

Turan’ın cenazesi ATK’daki işlemleri tamamlanarak Hakkari’ye doğru yola çıkarıldı. Otopsi raporunun aile ve avukatları olmadan hazırlandığını söyleyen Turan’ın Avukatı Halil Kaya, otopsi raporuna imza atmadıklarını belirtti.

Turan’ın gece saatlerinde Van Yüzüncü Yıl Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı bilgisini veren Kaya, “Aldığımız bilgi nefes darlığına bağlı bir durum nedeniyle hastaneye getirilmiş. Sabah saat 09.00 gibi de ölüm bilgisi aileye verilmiş. Biz, avukatı olmamıza rağmen otopsiye alınmadık. Savcı otopsiyi yapıp gitmiş. Biz imza aşamasına yetiştik. Biz, katılmadığımız bir otopside yazılan belgelere imza atmadık. Önümüzdeki günlerde tüm raporları birleştirerek gereken müracaatları yapacağız” dedi. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar