Afet bahaneli rantsal dönüşüme karşı çıkan halka polis saldırdı

Afet bahaneli rantsal dönüşüme karşı çıkan halka polis saldırdı

Yeşilpınar’da “afet” gerekçesiyle gidilen kentsel dönüşümde adaletsizlik olduğunu belirterek, KİPTAŞ’ın dayattığı sözleşmeyi kabul etmeyen halkın elektrik, su ve doğal gazları kesilmek istendi. Halk buna karşı çıkınca da polisin kalkanlı-biber gazlı saldırısına uğradı, gözaltına alındı

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesi Yeşilpınar Mahallesi’nde İBB şirketi KİPTAŞ’ın yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi kapsamında kendilerine dayatılan adaletsiz sözleşmeyi kabul etmedikleri için bugün sabah herhangi bir tebligat da yapılmadan elektrik, su ve doğalgazlarını kesmeye gelen görevlilerin önüne barikat oluşturan halka polis, kalkanlar ve biber gazıyla saldırdı.

Yeşilpınar Mahallesi Gençlik Sokak’ın riskli alan ilan edilmesinin ardından KİPTAŞ tarafından 191 hanenin yenilenmesi için hazırlanan projeye sadece 60 hane olur verdi. İmzalamayan 134 hane “100 metre karelik dairemizi 40 metrekareye düşüren, 80 metrekareye tamamlamak isteyenlere de fahiş fiyatlar dayatan bir adaletsizlik var” diyerek bu sözleşmeyi kabul etmeyeceğini beyan etti. Hanelerin sadece üçte birinin onayını alan KİPTAŞ, çoğunluğun iradesini hiçe sayarak bu sabah itibariyle sözleşmeyi imzalamayan 134 hanenin elektrik, su ve doğalgazının kesilmesi için belediye ekipleri gönderdi. “Kentsel dönüşüme değil, ranta karşıyız” diyen mahalleli, ekipleri engelleyince karşılarına polis çıkarıldı. İşçiye de doğasına-yaşamına sahip çıkana da öğrenciye, kadına da polisle saldıran devlet, bu kış ortasında elektriği-suyu-doğal gazı kesilen mahalle halkına da aynı muameleyi yaparak, kalkanlar ve biber gazıyla saldırdı, bazılarını gözaltına aldı.

Yüzde 60’a yakın kesinti yapıldı”

Kentsel dönüşüm için adalet nöbetindeyiz”, “İBB başkanına imzalı taahhütnamesini hatırlatmak için buradayız” yazılı dövizler açan mahalle halkı adına basın açıklamasını Avukat Ceren Çolak yaptı. Çolak, 191 hanenin bulunduğu alanda kentsel dönüşüm adı altında bir proje yapıldığını anlatarak, şunları söyledi:

Burada vatandaşın mağduriyeti, bu alanda bulunan 191 hanede çoğunluk sağlanamamasıdır. Burası riskli alan olarak ilan edildi. Vatandaşla defaten bir görüşme yapıldı. KİPTAŞ yetkilileri geldi ama vatandaşa burada yüzde 60’a yakın bir kesinti yapıldı. Misal veriyorum 100 metrekare yeri olanın dairesi 40 metrekareye düşüyor. Bunu 80 metre kareye tamamlamak isteyenler için de İBB metrekare başına 5-6 bin lira gibi borçlandırmaya kalktı.”

Avukat Çolak, gelinen noktada bir anlaşma sağlanamadığını, vatandaşın böyle bir parayı ödeyebilecek bir durumunun olmadığını dile getirerek, kentsel dönüşüme değil, ranta ve zorbalığa karşı olduklarını aktardı.

Burda da bahane afet!

Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, bölgeye gelerek dağılmayan gruptakileri temsilen bazı kişilerle görüştü.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Kaymakam Kara, konuyu daha önce de bildiklerini anlatarak, “Afet meselesi akan suyu durdurur. İnsanlarımız ölüyor. Bu konuda önlem almak istediğimiz de zaman zaman farklı düşünen vatandaşlarımız olacak, onlarında fikirlerini, düşüncelerini dinleriz ve memleket için, insanlarımız için iyi olanı yaparız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaymakamın ardından saldırı ve gözaltı

Kaymakam Kara’nın olay yerinden ayrılmasının ardından dağılmayan gruptakilere polis ekipleri kalkanlarla ve biber gazı ile dağıtmaya çalıştı. Polis bazı kişileri gözaltına aldı.

Altyapı kesildi

Mahallelilerin polis zoruyla dağıtılmasıyla belediye ekipleri, belirlenen yapılardaki su, doğalgaz ve elektrik kesme işlemlerine başladı.

İSKİ, İGDAŞ ve Elektrik kurumu yetkilileri tek tek evlerin alt yapısını kesti.

Halk İBB önüne geldi

Mahalle halkı polis saldırısının ardından İBB Başkanlık binasının karşısındaki Saraçhane Parkı’na gelerek protestolarına devam etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar