Afganistan’da dört kadın aktivist katledildi

Afganistan’da dört kadın aktivist katledildi

Aralarında öncü kadın aktivistlerden Forouzan Safi’nin de olduğu 4 kadının cansız bedenleri Mezar-ı Şerif’teki bir çukurda bulundu.

Taliban güçlerinin 15 Ağustos’ta hakimiyetini ilan ettiği Afganistan’da, dört kadın aktivist katledildi. Aralarında öncü kadın aktivistlerden Forouzan Safi’nin de olduğu dört kadının cansız bedenleri Mezar-ı Şerif’teki Khalid ibn al-Walid kasabası yakınlarındaki bir çukurda bulundu. Ayrıca Forouzan Safi, Mezar-ı Şerif’teki özel bir üniversitede de ders veriyordu.

Ailesi ve tanıdıklarıyla bir süredir bağlantısı kesilen Safi’nin yurtdışına çıkmış olabileceğini düşünen yakınları, bir çukurda kurşunlanmış cansız bedenine ulaştı. “Çok aktif ve cesur bir kadındı. Mezar-Şerif’teki tüm etkinliklerin öncülüğünü yapardı. Taliban’ın uygulamalarına boyun eğmez karşı çıkardı” diyen Forouzan Safi’nin arkadaşı, katliamdan Taliban’ın sorumlu olduğunu, dört aktivist kadının kaçırıldıktan sonra katledilerek, buraya atıldığını düşündüğünü belirtti. 

Taliban’dan açıklama yapılmadı

Yaşamını yitiren diğer üç kadının henüz kimlikleri belirlenemezken, Taliban’ın konuyla ilgili açıklama yapmadığı kaydedildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar