AFP Türkiye ofisinin kapısına grev kararı asıldı

AFP Türkiye ofisinin kapısına grev kararı asıldı

AFP Türkiye ofisi ile TGS arasında yürütülen TİS görüşmeleri ve arabulucu sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine alınan grev kararı yapılan basın açıklamasının ardından ajansın ofisinin kapısına asıldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Agence France-Presse (AFP) Türkiye ofisi arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri ve arabulucu sürecinde anlaşmaya varılamadı. TGS, ücretlere gerçek enflasyon oranında zam yapılmasını talep ederken ajansın kendilerine “alay eder gibi” tekliflerle geldiğini vurguladı. 3 aydan fazla zamandır devam eden görüşmeler ve arabulucu sürecinden anlaşma sağlanamayınca alınan grev kararı bugün ajans önünde yapılan basın açıklamasının ardından, kapıya asıldı. Açıklamada, 2 hafta içinde olumlu bir sonuç çıkmazsa greve gidileceği, haber yapılmayacağı kaydedildi.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, AFP ile 3 aydan fazla bir süredir görüşme halinde olduklarını belirterek işverenlerin “alay eder” gibi tekliflerle masaya geldiklerini söyledi.

AFP Türkiye ofisinde çalışanların fahiş bir ücret talep etmediklerini aktaran Durmuş, “Sadece enflasyon karşısında ücretlerini korumaya çalışıyorlar. 1 veya 2 hafta gibi bir süre içerisinde olumlu bir adım atılmasını bekleyeceğiz, eğer olumlu adım atılmaz ise grev uygulamasına başlayacağız. AFP Türkiye ofisinden artık haber geçmeyecek. Gerçek enflasyon rakamları karşısında arkadaşlarımızın ücretleri korunsun” dedi.

AFP Genel Temsilciliğine çağrı yapan Durmuş, “Uçuk rakamlar istemiyoruz. Taleplerimiz gayet makul. Sizin açınızdan da karşılanamayacak talepler değil. O yüzden bir an önce taleplerimize kulak verin ve bu sözleşmeyi imzalayın” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından AFP Türkiye bürosunun kapısına grev kararları asıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar