Ağustos’ta en az 174, ilk 8 ayda en az 1494 iş cinayeti!

Ağustos’ta en az 174, ilk 8 ayda en az 1494 iş cinayeti!

İSİG Meclisi Ağustos ayında en az 174, yılın ilk sekiz ayında ise en az 1494 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini açıkladı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Ağustos ayı iş cinayetleri raporuna da Covid-19’la mücadele kapsamında aşı olmaya çağırarak başladı. Raporun girişinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’nın Mersin, Sivas ve Çorum’da katıldığı etkinliklerdeki açıklamalarına yer verilerek, gere söylemleri gerekse bu eylemin kendisinin anlamı teşhir edildi.

Uzunkaya’nın “1- 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu sonrasında iş kazalarında yüzde 41,3 oranında bir azalma meydana geldi. 2- Madenlerimizde en fazla ölümlerin yaşandığı 2000’li yıllarda binde 88 olan ölümlü iş kazaları binde 35’lerin altına düştü” açıklamalarına ilişkin raporda şöyle denildi:

Bu söylemler Çalışma Bakanlığı’nın (AKP ve Cumhur İttifakı’nın) PR çalışmasıdır. Böylece hem tüm işkollarında hem de madencilik alanında işçi ölümlerinin azalmasına dair adımlar atıldığı ve bu noktada çok önemli bir ilerleme sağlandığı algısı oluşturulmaktadır.

Oysa gerçekler farklıdır. Neden mi? 

-SGK, ölümlerin yoğun olduğu tarım, inşaat başta olmak üzere kayıt dışı istihdamı görmemektedir.

-SGK, 2000’li yıllarda meslek hastalıkları sonucu ölümleri tamamen hasır altı etmektedir.

-SGK’nın açıkladığı iş kazası istatistik verileri incelendiğinde birçok tutarsızlık mevcuttur.

-SGK sözcüleri sürekli olarak bilimsel olmayan bir bakış açısının doğrultusunda yaptığı oransal açıklamalarla işçileri yanıltmaktadır.”

Son sekiz yılda büyüme hedefli üretim zorlamalarının binlerce işçinin ölümüne neden olduğu kaydedilen ve verilerle sunulan raporda “Ek olarak 15 Temmuz sonrası sendikal faaliyetin yoğun bir baskı altına alınması ve son bir buçuk yılda salgında ölümüne çalıştırma koşulları bu süreci daha da derinleştirmiştir. 6331 Sayılı İSG Yasası’nın işçi ölümlerini engelleme hususunda bir etkisi gözükmemektedir” denilerek, “Diğer yandan madenlerdeki ölümlü iş kazalarının azaldığını belirtiyorsunuz. Peki, Türkiye tarihinin en büyük madenci katliamı olan Soma’yı unuttunuz mu? Ermenek’i, Dursunbey’i, Karadon’u, Şirvan’ı… unuttunuz mu?” hatırlatmasında bulunuldu.

Ağustos ayında 174 iş cinayeti!

İSİG Meclisi, yüzde 65’ini ulusal basından; yüzde 35’ini ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, meslek örgütleri ve sendikalardan öğrendiği bilgilere dayanarak Ağustos ayında en az 174 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini tespit ettiğini bildirdi.

Raporda iş cinayetlerinin aylara göre dağılımı şöyle sıralandı:

-Ocak ayında en az 203 işçi,

-Şubat ayında en az 142 işçi,

-Mart ayında en az 144 işçi,

-Nisan ayında en az 258 işçi,

-Mayıs ayında en az 239 işçi,

-Haziran ayında en az 179 işçi,

-Temmuz ayında en az 155 işçi,

-Ağustos ayında en az 174 işçi hayatını kaybetti.

2021 yılının ilk sekiz ayında iş cinayetlerinde en az 1494 işçi arkadaşımızı kaybettik.

Raporda iş cinayetlerinin ayrıntılı bilgisine şöyle yer verildi:

174 emekçinin 150’si ücretli (işçi ve memur), 24’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

Cinsiyetlerine göre

İş cinayetlerinde ölenlerin 7’si kadın işçi, 167’si erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, ticaret, sağlık ve konaklama işkollarında meydana geldi.

Göçmen işçi ölümleri

On altı göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti: 6’sı Suriyeli, 4’ü Rusyalı, 3’ü Afganistanlı, 1’i Gürcistanlı ve 1’i İranlı.

İşkollarına göre

Ölümler en çok tarım/orman, inşaat/yol, taşımacılık, sağlık, metal, güvenlik, ticaret/büro, konaklama, enerji, belediye/genel işler, madencilik, tekstil, gemi/tersane, kimya ve ağaç işkollarında meydana geldi.

• Tarım işkolunda 21 işçi ve 16 çiftçi hayatını kaybetti.
• İnşaatlarda neredeyse her gün bir iş cinayeti meydana geldi.
• Covid-19 nedenli ölümlerdeki artış nedeniyle sağlık işkolunda ölüm sayısı 12.

Ölenlerin yüzde 2,9’u sendikalı

Ağustos ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 5’i (yüzde 2,9) sendikalı işçi. Sendikalı işçiler tarım, eğitim, metal, sağlık ve belediye işkollarında çalışıyordu.

En fazla ölüm nedenleri

En fazla ölüm nedenleri trafik/servis kazası, covid-19, ezilme/göçük, kalp krizi, yüksekten düşme, elektrik çarpması, zehirlenme/boğulma, şiddet ve intihar.

• 16 tarım ve 11 taşımacılık işçisi trafik/servis kazası nedeniyle hayatını kaybetti.
• Covid-19 nedenli ölümler artıyor. En az 22 işçiyi Covid-19 nedeniyle kaybettik.
• İnşaatlardaki iş cinayetlerinin 13’ü yüksekten düşme nedenli.

Çocuk işçiler

11 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çocuk işçiler tarım, ticaret, inşaat ve konaklama işkollarında çalışıyordu.

Yaşa göre ölümler

51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 44 emekçi bulunuyor: Çiftçiler ve esnaflar ile tarım, gıda, maden, tekstil, ağaç, metal, enerji, taşımacılık, gemi, sağlık, konaklama, güvenlik ve belediye işçileri.

Genel olarak yaş gruplarına göre ölümlere bakarsak:
• 14 yaş ve altı yaş grubunda 1 işçi,
• 15-17 yaş grubunda 10 işçi,
• 18-27 yaş grubunda 20 işçi,
• 28-50 yaş grubunda 87 işçi,
• 51-64 yaş grubunda 35 işçi,
• 65 yaş ve üstü yaş grubunda 9 işçi,
• Ve yaşını bilmediğimiz/öğrenemediğimiz 12 işçi hayatını kaybetti.

Kentlere göre

18 ölüm İstanbul’da; 10’ar ölüm Antalya, İzmir ve Kahramanmaraş’ta; 9 ölüm Gaziantep’te; 6’şar ölüm Kocaeli ve Manisa’da; 5’er ölüm Ankara, Balıkesir, Diyarbakır, Sakarya ve Şanlıurfa’da; 4’er ölüm Çanakkale, Konya ve Mersin’de; 3’er ölüm Artvin, Bolu, Bursa, Sivas, Tekirdağ ve İspanya’da; 2’şer ölüm Adana, Adıyaman, Batman, Edirne, Erzurum, Giresun, Hatay, Kastamonu, Kayseri, Muğla ve Nevşehir’de; 1’er ölüm Afyon, Ağrı, Aksaray, Aydın, Bartın, Bayburt, Bilecik, Çorum, Denizli, Düzce, Karabük, Karaman, Kars, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Ordu, Osmaniye, Şırnak, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak, Almanya, Irak, Rusya ve Yunanistan’da meydana geldi…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar