Akar Garê operasyonunda 13 esirin öldüğünü itiraf etti

Akar Garê operasyonunda 13 esirin öldüğünü itiraf etti

Gerek HPG’nin açıklamaları gerekse esir MİT mensupları, asker ve polislerin ailelerinin çağrılarına rağmen ısrarla bombalanan bölgede tutulan 13 esirin öldürüldüğü açıklandı. Bile bile vurulan noktada ölen 13 esirin PKK tarafından öldürüldüğü belirtilerek, şovenizmin kışkırtılmasına kan taşınmaya çalışıldı

Rejimin Rojava’yla Güney Kürdistan arasındaki geçiş noktalarını tıkamak, Kürt özgürlük hareketinin hareket alanını daraltıp nefes borularını kesmek ve o bölgede daha yaygın bir hakimiyet kurmak amacıyla 9 Şubat’ta başlattığı operasyonlar devam ediyor. İç politikada gerici-şoven birikimi ajite ederek köpürtmek hedefini de taşıyan bu operasyonlardan sonuncusu Garê’ye yapıldı. Sınırın 70 kilometre derinliğine tekabül eden operasyonu bir kez daha “sınır güvenliğimiz” şeklinde gerekçelendirildi!

Operasyon yapılan noktalardan biriyse PKK’nin elinde bulunan esirlerin tutulduğu kamp oldu. Gerek HPG’nin açıklamaları gerekse esir MİT mensupları, asker ve polislerin ailelerinin çağrılarına rağmen ısrarla bombalanan bölgede tutulan 13 esirin öldürüldüğü açıklandı.

Bu açıklama Savunma Bakanı Akar ve Genel Kurmay Başkanı Güler’den geldi. İkili, Garê’de PKK’nin elinde bulunan esirlerin operasyon esnasında öldüklerini itiraf etti.

Akar ve Güler, “Pençe Kartal-2” ismi verilen işgal saldırısına ilişkin kimi detaylar açıklarken, operasyonunun sonlandırıldığını ve TSK güçlerinin geri çekildiğini öne sürdü.

Saldırıyı “hudut güvenliği sağlamak” olarak gerekçelendiren Akar, operasyonun, daha önce PKK tarafından farklı tarihlerde esir alınan ancak devletin resmi olarak kabul etmediği esirlere yönelik olduğunu da kabul etti. “Yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır” diyen Akar, kirli savaşın tipik yöntemlerinden birini kullanarak, 13 esirin PKK tarafından öldürüldüğünü söyledi. “Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür” diyen Akar, kirli politikalarının sivri uçlarından birinin Kürt düşmanlığını kışkırtmaya yönelik olduğunu, PKK’nin uluslararası diplomasi alanını daraltmak olduğunu da ortaya koymuş oldu.

Akar’ın bahsettiği esir kampı, operasyonun ilk saatlerinde savaş uçakları tarafından yoğun biçimde bombalanmış, HPG de konuya ilişkin açıklama yapmıştı. Bombardıman sonrasında esirlerin aileleri de açıklama yaparak, yakınlarının yaşamlarından endişe duyduklarını belirtmişti. Bu açıklama ve çağrılara rağmen bölge ısrarla vurulmuştu.

Akar, Garê’deki saldırının sonlandırıldığını belirtirken, “kara ve hava unsurlarımız üslerine, kışlalarına döndü” dedi. HPG ise henüz sahada saldırıların devam edip etmediğine ilişkin yeni bir açıklama yapmadı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar