Akaryakıt zamları nedeniyle eylem yaptılar: Dayanacak gücümüz kalmadı

Akaryakıt zamları nedeniyle eylem yaptılar: Dayanacak gücümüz kalmadı

Akaryakıta peş peşe gelen zamlar nedeniyle, Düzce’de servis minibüsü ve ticari taksi sahipleri eylem yaptı.

Üç günde ikinci kez zamlanan motorin, bu geceden itibaren 8 lirayı aşacak. Zamla birlikte motorinin litre fiyatı benzini geçecek. Zam sağanağı, TL’nin döviz karşısında değer kaybı ve artan yoksullaşma işçi ve emekçilerin yaşamlarını giderek daha fazla zorlaştırıyor. Yaşam alanları daralan emekçiler içerisinde kendiliğinden tepkiler de artmaya başlıyor.

Akaryakıta peş peşe gelen zamlar nedeniyle, Düzce’de servis minibüsü ve ticari taksi sahipleri eylem yaptı. Bugün Bahriye Oral Bulvarında toplanan servis minibüsçüleri ve ticari taksi sahipleri, yolu trafiğe kapattı.

Kontak kapatmaya hazırlanıyorlar

Eylem nedeniyle Bahriye Oral Bulvarına çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Minibüsçüler ve taksici esnafı adına yerel basına açıklamalarda bulunan servis minibüsü sahibi Hasan Ateş, son gelen zamlarla birlikte kazançlarının düştüğünü söyledi. Minibüsçüler ve taksiciler olarak eylemlerinin devam edeceğini ifade eden Ateş, ayrıca kontak kapatmaya hazırlandıklarını dile getirdi.

Muhatap bulamıyorlar

Pandemi döneminde uzun süre iş yapamadıklarına dikkat çeken Ateş, son dönemlerde gelen zamların da iyice bellerini büktüğünü belirterek,  “2003 yılından beri minibüsçülük yapıyorum Düzce’de. Bu gelen zamlardan, ekonomik sıkıntılardan büyük sorunlarımız var ama muhatap olacağımız kimse yok. Taksici arkadaşlarımız burada biz minibüs yani emek verenler burada. Taksimetre olsun, minibüsler olsun kamyonlar olsun, kamyoncular olsun burada muhatap olacağımız kimse yok. Başımızda bir sorumlumuz yok. Bizi şikâyet ediyorlar servis çektiğimiz yerlere bizim gidip derdimizi anlatacağımız kimsemiz yok.

“Dayanacak gücümüz kalmadı”

Bugün lastiğin tanesi bir buçuk milyar olmuş. Mazot deseniz bugün, 2007 de 20 liraya çektiğimiz yeri bugün hala 40 liraya servis çekiyoruz. Mazot o zaman seferimizde bir defa mazot alıyorduk. Bugün 10 sefer atıyoruz yarım depo mazot alıyoruz. Yok, başımızda bir adam yok. Derdimizi anlatacağımız kimsemiz yok. Belki yaptığımız yanlıştır ama dayanacak gücümüz kalmadı. Bakın dükkâna geçin, dükkânda trafik ceza makbuzları benim boyuma kadar geldi. Her gün ceza, her gün ceza. Yok, bittik da yorulduk yani” diye konuştu.

“Eylemimiz daha başlangıç…

Nakliye ve servis sektöründe faaliyet gösteren bütün taşımacı esnafının borç batağında olduğunu kaydeden Ateş, “Bir buçuk iki senedir kimse marş basmadı pandemiden dolayı. Bugün okula gidiyorsun adam 2 tane öğrenci almış ayakta yaz ayakta yolcu. Evet, yazacak adam ama biz para kazanamadık. Kazanan adam zaten yapar. Para kazanan adam niye eski arabaya binsin. Arabalarımız eski. Niye para kazanamıyoruz. Sen ister misin eski arabaya binmek. Kiminin lastiği yok, kiminin sigortası yok, kiminin muayenesi yok. Yok, alamadık çünkü adam parası yok. Ben bugün arabama mazot koyuyorum, 2 sefer eve gidip geliyorum 100 lira yakıyor. Bu adam emek vermiş. Plaka satın almış, durak almış. Bilmem ne yapmış çoluk çocuk geçindiriyor. Kira veriyor. 25 TL geldiği zaman çok geliyor. Yok, imkânlarımız bitti yani buramıza geldi. Biz başımızda muhatap olacağımız bir adam arıyoruz. Ama Valiye çıkacağız, ama başka yerlere gideceğiz. Hani bu daha başlangıç çünkü bittik. Herkes borç batağında” açıklamalarında bulundu. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar