Akbelen ormanlarının kıyımı şimdilik durduruldu!

Akbelen ormanlarının kıyımı şimdilik durduruldu!

Akbelen ormanlarıyla ilgili devam eden iki davada mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı verdi, 25 gündür devam eden direniş ormanın katledilmesini şimdilik durdurdu

Muğla Milas’taki İkizköy’ün yakınında bulunan 740 dönümlük Akbelen Ormanı’nın Orman Genel Müdürlüğü tarafından yandaş şirketlerden İbrahim Çeçen Holding (İçtaş) ve Limak Holding’in işlettiği Yeniköy-Kemerköy termik santrallerine (YK Enerji A.Ş ) kömür sağlanması için satılması ve mahkeme kararları da beklenmeden ağaç kesimine girişilmesine karşı başlayan direniş, 25 gününde sonuç verdi. Akbelen ormanlarıyla ilgili devam eden iki davada mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Muğla 3’ncü İdare Mahkemesi’nde süren davada mahkeme maden bölgesinde kömür alanının genişletilmesini sağlamak için gerekli ruhsatın verilmesiyle ilgili Muğla Valiliği’nin verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptal etti. Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’ndeki orman kesimi iptal davasında da aynı şekilde yürütmeyi durdurma kararı alındı. Yağma ve tana politikalarıyla yasadışı iş yapmayı adet haline getiren şirketin karara itiraz hakkı var, ancak bunu yapmasının zayıf bir ihtimal olduğu belirtiliyor.

Karara ilişkin basın açıklaması yapan İkizköy Çevre Komitesi ve KARDOK Derneği, “Kömürcü şirket, ormanımızı, tarım alanlarımızı, zeytinliklerimizi, köyümüzü, yani yaşam alanlarımızı terk edinceye dek mücadeleye devam ediyoruz. Akbelen Ormanını terk etmiyoruz” dedi.

İkizköy Çevre Komitesi ve KARDOK Derneği adına basın açıklamasını okuyan İkizköy Çevre Komitesi’nden Esra Işık “Bugün bizim için bir bayram, 2 yıldır sürdürdüğümüz direniş sayesinde Mahkeme çok doğru, çok yerinde kararlar verdi. Bundan sonra hiç kimse ağaçlarımıza dokunamaz. Başta Milas Kaymakamı ve Muğla Valisi olmak üzere tüm yetkililerin mahkeme kararlarının uygulanmasını sağlamalarını, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerindeki rehabilitasyonu, kapasite artırımı ile ve kömür madenlerindeki  genişletme projelerine ilişkin tüm işlemlerin derhal durdurulmasını, Akbelen Ormanı’nı korumalarını ve müdahale edilen doğal ortamların eski haline getirilmesini bekliyoruz. Ayrıca yaşanan orman yangınlarından sonra, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ve Orman Genel Müdürlüğü’ne, Akbelen Ormanı dahil olmak üzere orman ekosistemlerini daraltan ya da yok eden tüm tahsis izinlerini ve kesim programlarını iptal etmeye çağrısında bulunuyoruz.  Kömürcü şirket, ormanımızı, tarım alanlarımızı, zeytinliklerimizi, köyümüzü, yani yaşam alanlarımızı terk edinceye dek mücadeleye devam ediyoruz. Akbelen Ormanını terk etmiyoruz” diye belirtti.

Şirket yasadışı iş yaparak ağaç kesmeye başlamıştı

Yasadışı iş yapan şirket 8 Ağustos’ta yaklaşık 100 ağacı kesmiş, köylüler kesimi durdurmuştu. 9 Ağustos’ta da jandarma direnişçilerin alandan çıkmasını istemiş, gece saatlerinde de baskın yaparak yerlerde sürükleyip, alandan çıkarmıştı. Direniş alanına da barikat kurmuştu. Son olarak da orman yangınları bahane edilerek 100’e yakın ağaç kesilmiş, kesim halkın direnişiyle durdurulmuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar