Akbelen’de yangın fırsatçılığı!

Akbelen’de yangın fırsatçılığı!

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan 740 dönümlük Akbelen Ormanı’nda yangına müdahale etme bahanesiyle ağaç kesilmeye başlanmasına karşı İkizköylüler bölgeye akın ederek Limak’ın bu fırsatçılığına izin vermedi!

Burjuvazinin sömürücü-rantçı-talancı karakterinin çıplak siyasal ifadesi olan mevcut faşist iktidar blokunun yangınlar karşısındaki tutumu ortada: Fırsatçılık! Yandaş beşli çeteden Limak, siyasi temsilcilerinin fırsatçılığına benzer bir refleksle yangını bahane ederek İkizköy’deki (Milas) 740 dönümlük Akbelen Ormanı’ndaki ağaçların kesimine geldi.

Yangın, kurmak istediği termik santrale kömür sağlamak için Akbelen ormanlarını kesmek isteyen, fakat halkın direnişine çarpan bu talancılar için de fırsat olmuştu. Bahanesi hazırdı: Komplo teorilerinin baş kahramanı kılınan kızıl çamlar, yangının yayılmasının da sebebiydi! Limak da oldukça ince düşünerek (!) halkın imdadına yetişmiş, bu lanetli ağaçları kesmeye koşmuştu! Oysaki İkizköylüler devam eden yangınların Akbelen ormanına yaklaşması tehdidine karşı da nöbete başlamıştı, Limak’ın “yardımseverliğini” istemiyordu.  

Limak’ın bu fırsatçılığını duyan İkizköylüler bölgeye akın ederek, iş makinelerinin gireceği yolu kapattı, Işıkdere mevkiinde 100 ağaç kesilmiş olsa da şimdilik bu katliam durdurulmuş oldu.

Kazdağları İstanbul Dayanışması hesabından, 100 civarı ağacın kesildiği duyuruldu. Paylaşımda, şu ifadeler yer aldı:

Bu görüntüler Akbelen ormanının Işıkdere tarafından. Ne yazık ki, 1 saattir Denizli’den gelen ekip kesim yapıyor. Yangın için çalışmaya gelmişler, madenciler tarafından getirilip alanda kesim yaptırılıyor. Bu kadar yangının olduğu bir zamanda, dönüm dönüm ormanlar kaybettiğimiz zamanda bu kesimler ne için, ne amaçla yapılıyor?

Jandarma Akbelen’de yangın fırsatçılarını değil ormanı savunanları alandan uzaklaştırmak istiyor

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), sosyal medya hesabı twitter üzerinden yaptığı açıklamada, jandarmanın ağaçları korumak için Akbelen Ormanı’nda bekleyen yaşam savunucularını alandan uzaklaştırmak istediğini belirterek özellikle Akbük , Milas , Ören ve Bodrum’da yaşayan halka acil destek çağrısında bulundu.

Çağrıda şunlar dile getirildi:

“Jandarma Akbelen Ormanı’na geldi ve Akbelen Ormanı’ndaki ağaçları bekleyen arkadaşları tahliye etmek istiyor! Dün yaşananlardan da sonra Akbelen Ormanı’nı terketmeyiz!

Akbelen nöbet alanındaki arkadaşlarımız hukuksuz bir şey yapmıyorlar şu anda!

Bekledikleri yer şahıs arazisi ve arazi sahibinin yazılı izini var ellerinde.
Gelebilen herkesi İkizköy Halkının haklı mücadelesinde yanlarında olmaya davet ediyoruz.

Akbelen Ormanı’nı nöbet alanı için ACİL çağrımızdır:

Özellikle Akbük , Milas , Ören ve Bodrum’da olan takipçilerimiz acilen nöbet alanına destek vermeye gidebilirler mi?”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar