“Akkuyu Nükleer Santrali’nde bir işçi güvenlik tarafından dövülerek öldürüldü”

“Akkuyu Nükleer Santrali’nde bir işçi güvenlik tarafından dövülerek öldürüldü”

Yeni Yaşam’a konuşan Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı işçisi, geçtiğimiz gün ödenmeyen ücretleri için eylem yaptıkları sırada güvenlikçiler tarafından darbedilen bir işçinin hayatını kaybettiğini belirtti

Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde çalışan bir işçi, ücretlerini alamadıkları için eylem yaptıkları sırada güvenlikçiler tarafından darbedilen bir işçinin hayatını kaybettiğini belirtti. Yeni Yaşam’dan Meltem İnci’nin haberine göre “Burası Akkuyu değil, ölüm kuyusu” diyen işçi, baskı ve mobbing altında çok uzun saatler çalıştıklarını aktardı. 2 yıldır Akkuyu Nükleer Santrali inşaat sahasında faaliyet gösteren bir firmada çalıştığı aktarılan işçi, telefonların yasak olduğunu, droneların sürekli işçileri takip ettiğini ekledi.

İş güvenliği uzmanlarının engellendiğini belirten işçi, “İnşaat sahasında bulunan özel şirketlerin iş güvenlik uzmanları tehlike sezdiğinde müdahale edemiyor, çünkü engelleniyorlar. Bir ambulans çağrıldığında, şantiye o kadar yoğun çalışıyor ki zaten trafikten ulaşamıyor. Müdahale gecikiyor” dedi.

“GÜVENLİK TARAFINDAN DARBEDİLEREK YAŞAMINI YİTİRDİ”

Geçen gün, ücretlerini alamadıkları için eylem yaptıkları esnada bir işçinin güvenlik tarafından darbedilerek yaşamını yitirdiğini belirten işçi, “Burada bunlar ne ilkti ne de son olacak” dedi ve ekledi: “Güvenlik ekibinin darbettiği işçi yaşamını yitirdi. Peki, bunun hesabı sorulmayacak mı? Geçen gün ölen, atanamayan öğretmenin ardından yöneticilerden sorguya çekilen dahi olmadı. Sadece bir elektrikçi gözaltına alındı. Kimse gelip denetlemiyor, bilgi de vermiyorlar.”

İNTİHAR GİRİŞİMİ

İşçilerin baskı ve ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle eylem yapmaya başladıklarını belirten işçi, ücret sorununun hep gündemde olduğunu söyledi.

Geçen sene bir işçinin kule vincin tepesine çıkarak ücretini alamadığı için intihar girişiminde bulunduğunu belirten işçi, “Bu da sosyal medyada çok duyulmadı. Bazı arkadaşlarımız basına ulaşıp bunları haber yaptıramıyor çünkü işlerini kaybetmekten çekiniyorlar. Nitekim o işçi o gün o vincin tepesinden kandırılarak indirildi ardından işine son verildi” dedi.

“İŞ CİNAYETLERİNİN ARTACAĞINDAN KORKUYORUZ”

Santralin 2023 yılında faaliyete başlayacağını ve zaman daraldıkça baskının da artacağını belirten işçi, “Hedeflerine ulaşmak için taşeronları da çoğaltacaklar, işçileri de iki katına çıkaracaklar. Bu durumda böyle güvensiz ortamda iş cinayetlerinin daha da artacağından korkuyoruz” diye konuştu.

“SENDİKALAR YOK”

İşçinin, “Peki, sendikalar” sorusuna verdiği yanıt ise şöyle: “Sendikalar da yok. En kötü sendika en iyi işverenden iyidir. Sendika olsa işçinin sorununu taşır ama o da yok. Buraya sendikayı geçtim, bir savcının bile girmek için üç gün önceden izin alması gerekiyor.”

İddialar üzerine aradığımız Akkuyu Nükleer A.Ş. Ankara Merkez Ofisinde herhangi bir yetkiliye ulaşamadık.

NE OLMUŞTU?

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin şantiyesinde, taşeron şirketlerde çalışan binlerce işçinin bir kısmının geçen hafta iş bırakarak eylem kararı aldığı öne sürülmüştü. Özel güvenlik görevlilerinin, şantiyede toplanarak maaşlarının ödenmesi çağrısında bulunan işçilere müdahale ettiği iddia edilmişti. Paylaşılan görüntülerde, bir işçiye uçan tekme atıldığı görülmüştü.

Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılan açıklamada “videonun gerçeği yansıtmadığı” ve “olayın maaş ödemeleri veya çalışma koşullarıyla ilgisi olmadığı” savunulmuştu. Açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

“Akkuyu Nükleer A.Ş. çalışanları arasında yaşanan ve güvenlik personelinin müdahale ettiği tartışmayı gösteren, sosyal ağlarda ve medya organlarında yayılan video gerçeği yansıtmamaktadır. Bu olay, 11 Kasım’da Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasının dışında, kontrol noktası yakınında meydana gelmiştir. Tartışmanın maaş ödemeleri veya çalışanların çalışma koşulları ile ilgisi yoktur. Söz konusu tartışma, vardiya sonunda taşeron firma çalışanları arasında çıkmıştır. Akkuyu Nükleer AŞ’nin güvenlik görevlileri, olaya anında müdahale edip tartışan tarafları ayırmış ve Akkuyu NGS şantiyesinde geçiş kontrol sistemine ve kamu düzenine uyulmasını sağlamışlardır. Akkuyu Nükleer AŞ bu tür durumların tekrarlanmaması için müteahhit ve taşeron firmalarla iletişim halindedir. Gerek şantiye içinde gerekse şantiye dışında iş disiplinine uyulması ve bu tür olayların önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması gerektiği konusunda sorumlulara tebligatlar gönderilmiştir. Çatışmanın sorumlularının bilgileri, soruşturma için kolluk kuvvetlerine iletilmiştir.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar