Akkuyu Santrali şimdi de iş cinayetleriyle gündemde

Akkuyu Santrali şimdi de iş cinayetleriyle gündemde

Mersin Gülpınar’da yapımı devam eden santral şantiyesinde çalışan bir işçi, nükleer santral inşaatında iş güvenliğinin olmadığını belirterek, son iki hafta içerisinde üç işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Rusya devlet şirketi tarafından Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Yanışlı Mahallesi’nin yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali, zemin çatlakları, yol açmak için patlatılan dinamitlerle çevredeki evlerin hasar görmesi, trafo patlaması ve çıkan yangın, işçi yemekhanesini yağmur sularının basması, ücretleri ödenmeyen işçilerin eylemlerinden sonra şimdi de iş cinayetlerinin gizlenmesiyle gündemde. Şantiyede çalışan bir işçi MA’ya son iki haftada üç işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini aktardı.

İsminin açıklanmasını istemeyen şantiye işçisi, son 2 hafta içinde ikisi Türkiye biri de Rusya vatandaşı olmak üzere üç işçi yaşamını yitirdiğini söyledi. İş güvenliğinin olmadığını belirten işçiler, bilginin dışarıya iletilmemesi için kendilerine baskı kurulduğu ifade etti.

İşçiler korkuyor

Bilgi aktaran işçiler, isimlerinin güvenlik gerekçesiyle ve işten atılma korkusuyla yazılmasını istemedi. 10 Kasım’da taşeron işçi Emrah Ballı su deposunun içindeki elektrik kablosunu çıkarmaya çalışırken elektrik akımına kapıldı. Ballı, memleketi Van’ın Edremit ilçesinde defnedildi. İşçiler, ertesi gün ise yani 11 Kasım’da ismini bilmedikleri Türkiye vatandaşı bir işçinin de yüksekten zemine düşerek yaşamını yitirdiğini söyledi. Sürekli inşaat alanında iş cinayetlerinin olduğunu ifade eden işçiler, 1 Kasım’da yaşamını yitiren Rus personelin nükleer santral çekirdeğinden düşüp öldüğünü anlattı.

‘Burası çok korunuyor, keşke biz işçiler de öyle korunsak’

Emrah Ballı’nın tek başına su deposuna indiğini ve elektrik kablosunda oluşan parçalama nedeniyle yaşamını yitirdiğini anlatan işçiler, “Eğer bilgi aktardığımızı duyarlarsa bizleri işten atarlar. Burası çok korunuyor. Keşke biz işçilerde o kadar korunabilsek. Resmen kamplarda insani olmayan koşulardayız. Sürekli açıklamalar yapıyorlar faka hiçbiri gerçeği yansıtmıyor” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar