AKP’li belediye Kürtçe konseri iptal etti

AKP’li belediye Kürtçe konseri iptal etti

AKP’li Keçiören Belediyesi, “Kürtçe müzik yapılacak” gerekçesiyle Kürt sanatçı Mem Ararat’ın konser vereceği salon için yapılan sözleşmeyi tek taraflı feshetti.

Kürt halkının taleplerine karşı “Kürtçe’yi yasaklı dil olmaktan çıkardık, daha ne istiyorsunuz” diye höyküren, işine geldiğinde Kürt oylarını devşirmek için “herkesten daha Kürtçüyüz” diyen AKP’nin son zamanlarda Kürtçe karşısında sergilediği saldırgan tutum, tırmanarak devam ediyor. En son MKM konserleri bu nedenle yasaklanmıştı. Bu sefer de AKP’li Keçiören Belediyesi, “Kürtçe müzik yapılacak” gerekçesiyle Kürt sanatçı Mem Ararat’ın konser vereceği salon için yapılan sözleşmeyi tek taraflı fesh etti.

Kürt sanatçı Mem Ararat’ın 4 Aralık’ta Ankara’nın Keçiören ilçesinde bulunan Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde yapacağı konser iptal edildi. Sanatçı Mem Ararat, sanal medya hesabı üzerinen yaptığı açıklamada, konserin AKP yönetimindeki belediye tarafından iptal edildiğini duyurdu.

Gerekçe: Kürtçe müzik

Açıklamada, konserin yapılacağı merkez için belediyeyle sözleşme yapıldığı, bu kapsamda salon ücretinin ödendiği ve biletlerin büyük kısmının ise satıldığı belirtildi. Müzisyenlerin masraflarının da yapıldığı kaydedilen açıklamada, belediye yetkilisinin organizasyon şirketini arayarak, “Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz” dediğini duyurdu.

Nefret suçu

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Bundan dolayı Ankara konserimizin iptal olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum. Kuşkusuz bu bir nefret suçudur. Kürtçe’ye dönük bu nefret suçunu işlediği için Keçiören Belediyesi’ni esefle kınıyorum. Ve biz şarkılarımızı hep bir ağızdan söylemeye devam edeceğiz ve yine Kürtçe söyleyeceğiz, hem de bütün ağız ve lehçelerde.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar