AKP’li Beykoz Belediyesi işçilerinin sendika seçme hakkına kıyımla yanıt!

AKP’li Beykoz Belediyesi işçilerinin sendika seçme hakkına kıyımla yanıt!

Genel-İş Anadolu Yakası 2 No’lu Şube, Beykoz Belediyesi’nde örgütlü Hizmet-İş’ten istifa ederek Genel İş’e geçen işçilerden yedisinin işten atılmasına karşı belediye önünde basın açıklaması yaparak sendikada örgütlenme ve mücadele çağrısında bulundu

AKP’li Beykoz Belediyesi’nde çalışan işçilerden bir kısmı Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’ten istifa ederek DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nda örgütlendi. Sendika seçme özgürlüklerini kullanan işçilerden yedisi 17. maddeden yani “patronun keyfi istediği için” işten atıldı.

Beykoz Belediyesi önünde eylem yapan Genel-İş Anadolu yakası 2 No’lu Şube üyesi işçiler, işçilerin sendika seçme özgürlüğünün bulunduğunu vurgulayıp, kıyımla bu hakkın gasbedildiğini ifade ederek, atlan işçilerin bir an önce işe dönmelerini istediler.

İşten atılan işçiler, 2018’de yapılan sözleşme gereği gece ve hafta sonu mesaileri ücret farklarının ödenmesi gerekirken bugüne kadar tek bir kuruş ödenmediğini, sendikanın olup biteni seyrettiğini, fakat kendileri işten atıldıktan sonra bu hakların gündeme getirildiğini belirterek, Hizmet-İş yöneticilerinin kendilerine yönelik “istifa” baskısı ve tehditlerine olan tepkilerini dile getirdiler

Belediye önündeki eyleme Maltepe Belediyesi işçileri ve Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube temsilcileri de destek verdi. Gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını Genel-İş Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Mali Sekreteri Cihan Demir okudu.

‘Belediye yöneticilerinin bir ay bile dayanamayacağı koşullar işçiye reva görülüyor’

Belediye işçilerinin ücretlerinin asgari ücretin altında kaldığını, iğneden ipliğe her şeye zam gelirken işçilerin ücretlerinin yerinde saydığını söyleyen Demir, “Yemek ücretleri işçilerin cebinden ödenir hale geldi. Ücretler enflasyon karşısında erirken çalışma koşullarımız da ağırlaştı. İşçileri bugün iki işçinin üç işçinin işini yapar hale geldi. Dinlenme, ailemizle vakit geçirme, haftasonu izin hakkımız verilmedi. Beykoz Belediyesi işçilerinin çalışma saatleri düzenlenmelidir. Belediye yöneticilerinin kullanamayacağı lavaboların, bir ay bile dayanamayacağı koşulların işçiye reva görülmesi kabul edilebilir değildir” dedi.

Hizmet-İş Sendikası işçileri tehdit ediyor

Atılan işçilerin işe geri alınması için görüşmeye açık olduklarını söyleyen Demir, “Kim işçiyle barışmak istiyorsa emeğini çalmaktan vazgeçmelidir, kim barış istiyorsa işçilerin haklarına saygı göstermelidir” dedi. Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’nın işçileri tehdit ettiğini dile getiren Demir, “Hizmet-İş Sendikası işveren eliyle işçileri tehdit ederek, ekran görüntüsü isteyerek, kendi sendikalarına geçmesi için baskı yapıyor. Geçmeyenlerinse iş akdinin feshedileceğini söylüyorlar. Bu nasıl bir sendikal anlayış! Hukuksuzca işten atılan arkadaşlarımıza sendika ayrımı yapmaksızın sahip çıkması gereken Hizmet-İş Sendikası, Belediye yönetimiyle birlikte, işçilerin sendikalaşma hakkını gasp ediyor” diye konuştu.

‘Belediye işçilerinin birliğine güveniyoruz’

Tek bir işçiyi dahi yalnız bırakmayacaklarını söyleyen Demir, “Beykoz Belediyesi’ni Beykoz Belediyesi yapan, kaldırımları, yolları yapan, neredeyse hayatımızın her noktasında hizmet üreten belediye işçilerinin birliğine güveniyoruz. Bu vesileyle tüm belediye işçilerini de hem işçi arkadaşlarına hem de sendikalarına sahip çıkmaya, üye olmaya çağırıyoruz. Sendikamız birliğimizdir, birliğimiz iş güvencemizdir” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar