Alba Plastik’teki direniş 15. gününde

Alba Plastik’teki direniş 15. gününde

Tacizcilerle aynı ortamda çalışmak istemediklerini toplu bir tutumla ifade ettikleri ve darbedilen arkadaşlarına sahip çıktıkları için işten atılan Alba Plastik işçilerinin fabrika önündeki direnişleri 15. günü geride bıraktı. Patronsa fabrikanın etrafını tel örgüyle çevirdi!

Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki TAYSAD OSB’de bulunan Alba Plastik’te çalışıp, kadın işçilerin uğradıkları tacize karşı makineleri durdurarak toplu tutum aldıkları için Kod 29 ve Kod 49 ahlaksızlığıyla işten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişleri 15. günü geride bıraktı.

İşçilerin direnişi devam ederken patronlar da içerdeki işçilerle direnişçi işçilerin iletişimini engellemek için fabrikanın etrafını tel örgülerle kapattı.

Alba Plastik’te işçiler kadın işçileri taciz eden başka bir işçiyle aynı ortamda çalışmak istemediklerini belirterek 17 Ağustos’ta makineleri durdurup meydanda toplanmıştı. İşçilerin tepkisi üzerine sorunu çözeceğini söyleyen fabrika yönetimiyse tersine 17 Ağustos’ta iki işçiyi (Semra Demirtaş, Ender Konar) insan kaynaklarına çağırarak önce tazminat haklarını ve ek para alarak çıkmalarını istemiş, işçiler kabul etmeyince de Kod 29’dan çıkışlarını vermişti. Tacize uğrayan ve tutum alan işçileri işten attıktan sonra tacizci işçinin çıkışını veren fabrika yönetimi bununla da kalmamış, yaşadıklarını arkadaşlarına anlatmaya çalışan işçileri kapı önünde güvenlikçilere darbettirmişti. Arkadaşlarına saldırılmasına müdahale eden iki işçiyi de (Tuba Aladağ, Hasan Can Bahadır) ilk önce idari izne çıkarmış, ardından da Kod 49’la işten atmıştı.

İşçiler, seslerini duyurmaya, patronların bu pervasızlığına karşı örgütlenmeye çağırmayı sürdürüyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar