Altı Boğaziçili öğrenciye uzaklaştırma cezası!

Altı Boğaziçili öğrenciye uzaklaştırma cezası!

Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu, Rektör Naci İnci’nin talebiyle protestolara katılan altı öğrenciye bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verdi.

Daha önce 6284 sayılı kanun kapsamında 12 öğrenci hakkında koruma kararı aldıran Boğaziçi Üniversitesi’nin ikinci kayyumu Naci İnci, bu sefer de eylemlere katılan öğrenciler hakkında uzaklaştırma kararı verilmesini alep etti. Melih Bulu’nun ardından atanan İnci’nin talebiyle kendisinin kayyum rektör olarak atanmasına yönelik protestolar ve online eğitimin sona erdirilmesi nöbetine katılan altı Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisine Disiplin Kurulu tarafından bir haftalık uzaklaştırma cezası verildiği duyuruldu.

4 Ekim 2021’de, Boğaziçi direnişinin 274’üncü, akademisyen nöbetinin 183’üncü gününde 2021 girişli hazırlık öğrencileri de kayyım yönetimin online eğitim kararlarına karşı nöbete dahil olmuşlardı. Öğleden sonra, Hazırlık öğrencilerinin basın açıklamalarını okuduğu esnada kayyım yönetiminin genel sekreteri Nedim Malkoç’un hakkında çıkan yürütmeyi durdurma kararına rağmen hala kayyım kadrosunda çalışmaya devam ettiği vurgulanmıştı. Açıklamanın ardından Naci İnci, aracıyla üniversiteden ayrılırken öğrenciler tarafından protesto edilmiş; protestoya katılan öğrenciler ÖGB tarafından darp edilmişti.

Kayyım Rektör Naci İnci’nin protesto edilmesinin ardından kampüs içinde ve dışında toplamda 10 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan öğrencilerden Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen de tutuklanmıştı. Berke ve Perit, hâlâ tutuklu bulunuyor.

Bugün ise kayyımlık önündeki Naci İnci protestosuna ve online eğitimin sona erdirilmesi nöbetine katılan öğrencilere, Fen-Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu tarafından bir haftalık uzaklaştırma cezası verildiği duyuruldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar