Amazon işçileri direnişine enternasyonal destek

Amazon işçileri direnişine enternasyonal destek

Büyük indirim günü Kara Cuma (Black Friday), e-ticaret devi Amazon’un çalışanlarının 20 ülkede greviNE ve desteklere sahne oldu. Bazı ülkelerde sendikalar ve farklı örgütler de işçilere destek için Amazon binaları önünde eylemler yaptı.

YAŞANACAK DÜNYA

Çok alıp az veriyor”

ABD’li e-ticaret devi Amazon çalışanları İngiltere, ABD ve bazı AB ülkelerinin de aralarında olduğu 20 ülkede iş durdurma ya da protesto gösterileri yaptı. Grev için Black Friday indirimlerinin ve alışverişlerin yoğunlaştığı 26 Kasım özellikle tercih edildi. Çeşitli ülkelerde iş bırakan işçilerin öne çıkan talepleri daha iyi ücret, sendikalaşma hakkı ve Amazon şirketinin vergilerini ödemesi.

Amazon’da çalışanların haklarını savunmak ve daha adil ücretler talep etmek için örgütlenen “Make Amazon Pay” (Amazon ödesin) adlı grubun açıklamasında, “Amazon çok alıp az veriyor” ifadeleri yer aldı. 

İşçilere yönelik baskı ve kötü çalışma koşullarıyla gündemde olan online ticaret tekeli Amazon’un Almanya’dan Bangladeş’e 20 ülkedeki işçileri “Kara Cuma/Black Friday” adı verilen indirimli alışveriş gününde iş bırakma ve protesto eylemleri gerçekleştirdi.

İklim aktivistlerinden de destek

Avrupa’nın dört bir yanındaki iklim aktivistleri de işçilerle dayanışma için Amazon’un bazı sipariş merkezlerine giriş çıkışı engelledi. Amazon gibi şirketlerin teşvik ettiği Kara Cuma gibi yoğun alışveriş günleri nedeniyle atmosfere normalden 385 bin ton fazla karbondioksit gazının salındığını belirttiler.

Pandemi döneminde kârını katlayan Amazon’un sahibi Jeff Bezos ise dünyanın en zengin insanı unvanını taşıyor. Amazon, işçileri daha çok çalıştırmak için dijital bileklik takmak gibi çeşitli baskı yöntemlerine başvururken işyerlerinde sendikalaşmayı engelliyor.

Bangladeş’ten Almanya’ya kadar enternasyonal destek

Farklı sektörlerden işçiler de Amazon işçileriyle dayanışma eylemleri yaptı. Bangladeşli hazır giyim işçileri, Dakka ve Çitagong şehirlerinde Amazon için üretim yapan iki fabrika önünde protesto gerçekleştirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar