Amed’de baskınlar, yirmi iki kadın gözaltında

Amed’de baskınlar, yirmi iki kadın gözaltında

Amed’de sabahın erken saatlerinde kapılar kırılarak polis operasyonu ve gözaltılar yapıldı. Arama yapılan adreslerden biri de merkez Kayapınar ilçesindeki Rosa Kadın Derneği oldu.

Amed’de, Rosa Kadın Derneği ve birçok adrese düzenlenen polis operasyonunda aralarında siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Kadın mücadelesinin militan damarlarının kesilmeye çalışıldığı bu kesitte, daha önce defalarca saldırıya uğramış Rosa Kadın Derneği sabahın erken saatlerinde polis baskınlarıyla karşılaştı. Çeşitli kurumlara yönelik operasyon sırasında yirmi iki kişi gözaltına alındı. İstanbul Sözleşmesi’nin geçersiz ilan edilmesinin ardından Amed’de kadın örgütleri protesto ve gösteriler düzenlemişti. 10 Nisan’da da daha görkemli ve kitlesel bir eyleme hazırlanıyorlardı.

Ev baskınları sonucunda şimdiye kadar aralarında TJA Aktivisti Zelal Bilgin, Çınar Belediyesi Eş Başkanı Necla Tamriş, DBP MYK üyesi Zeynep Üren, DBP İl Eş Başkanı Seval Gülmez, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un basın danışmanı Gurbet Özel, JİNNEWS muhabiri Beritan Canözer, Barış Annesi Nezahat Tekke, Diyarbakır Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, HDP Kayapınar eski Eş Başkanı Besile Narin, Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Diyarbakır Şubesi eski Kadın Sekreteri Bahar Karakaş Uluğ ile Sevim Biçici, Nurşen Akbal, Besile Narin, Satiye Ok, Ruken Bekalp ve Şehriban Zoğurli’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Polisin Kürt ve kadın düşmanlığı

Dernek ve ev baskınlarının gerekçesi hakkında bilgi alınmazken, Rosa Kadın Derneği’nin twitter hesabından yapılan paylaşımda şunlar söylendi:

22 Mayıs 2020 derneğimiz basılmış birçok arkadaşımız gözaltına alınmış, akabinde tutuklanmıştı. Duruşmalarda arkadaşlarımız ‘Buradayız, mücadelemizden vazgeçmiyoruz’ dediler ve hepsi tutuksuz yargılandı. 11 ay sonra bugün derneğimiz tekrar basıldı. Hukuksuz bir şekilde kapı kırılarak, alarm sistemi koparılarak ve hiçbir yönetici olmadan arama yapılmaya başlandı. Sistematik olarak bize uygulanan yargı tacizini kabul etmiyoruz. Kadınlara dönük iktidarın yürüttüğü nefret, sindirme politikalarına karşı VARDIK, VARIZ, VAROLACAĞIZ!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar