Ankara İHD Şubesi 2021 İnsan Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı

Ankara İHD Şubesi 2021 İnsan Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı

İHD Ankara Şubesi 2021 İnsan Hak İhlalleri Raporu’nu basın ve kamuoyuyla paylaştı. Açıklamayı İHD Ankara Şube’den Sevinç Koçak okudu.

İHD’ye 2012 yılı içinde 314’ü tutsağın, basın açıklaması yapmak isterken anayasal hakkı engellenerek şiddete maruz bırakılan otuz iki kişinin ve Onur Yürüyüşü’ne katıldığı için cinsiyetçi küfür, darp ve işkenceye maruz bırakılan yirmi kişinin uğradıkları hak ihlalleri nedeniyle başvuruda bulunduklarını hatırlatan Koçak, toplamda 368 kişinin başvuru yaptığını söyledi.

İHD Ankara Şubesi İnsan Hakları Komisyonu hak ihlalleri raporunu 2021 yılı boyunca kendilerine yapılan başvurulardan yola çıkarak hazırlandığını ifade etti.

Hak ihlalleri raporunda kadınlar, LGBT+, Çocuk Hak İhlalleri, Hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri, göçmenler üzerinde uygulanan hak ihlalleri, gençlik hak ihlalleri, İç Anadolu Bölge Hapishaneleri’nde yaşananlar, sağlık hakkı ihlalleri, işkence ve kötü muamele, baskılar ve disiplin cezaları, Baskılar, İletişim Yasakları, Diğer Sorunlar başlıkları altında yaşanan hak ihlalleri açıklandı.

İHD Ankara Şubesi 2021 yılı İnsan Hak İhlallerini açıklarken kendilerine yapılan başvurular doğrultusunda gerekli mercilere başvuru yaptıkların ancak bu mercilerin başvuruları cevapsız bıraktığını da ifade etti.

Ayrıca İHD olarak kendilerinin de hak ihlalleriyle ilgili yapmak istedikleri üç basın açıklamasının engellenmeye çalışıldığını dile getirerek, “Bunlar, Türkiye’de yaşanan hak ihlallerinin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor. Siyasal iktidarın ayrımcı ve kendisinden olmayanı hedef haline getiren politikaları etnik, dini, cinsiyetçi, siyasi önyargıları tetikliyor ve insan hakları ihlallerini sistematik hale getiriyor. Ekonomik çöküş toplumu açlık sınırında yaşamaya mahkûm ederken ırkçılık, ayrımcılık ve siyasal şiddet giderek yükseliyor” denildi.

Basın açıklaması, “Yaşanan hak ihlallerini ortadan kalkması için, ilgili tüm kurumları görevini yapmaya ve herkesi insan hakları mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz” diyerek bitirildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar