Ankara Kurtuluş Parkı’nın TED’e verilmesine tepki

Ankara Kurtuluş Parkı’nın TED’e verilmesine tepki

Ankaralıların şehir merkezinde nefes aldıkları tek yer ve 1. derecede SİT alanı olan Kurtuluş Parkı ABB tarafından TED Üniversitesi Vakfı’na verilmek isteniyor. Bu konuda bir protokol yapıldığı ifade ediliyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kolej’de bulunan TED Üniversitesi önünde basın açıklaması yaparak Kurtuluş Parkı’nın devredilmesini protesto etmek istedi.

TED Üniversitesi önünde yapılmak istene basın açıklaması Ankara Emniyeti tarafından engellendi. Açıklama Kurtuluş Parkı içinde yapılmak zorunda kalındı. Aynı zamanda çekim yapmak isteyen basın mensupları, açıklamanın yapılacağı alandan uzaklaştırılmak istendi.

Basın mensupları basın kartlarını göstermelerine rağmen CB’nin verdiği basın kartı olmadığı gerekçe gösterilerek engelleme devam etti. Basın mensupları engelleme girişimine itiraz edince terörist ilan edilerek hedef gösterildi.

Kurtuluş Parkı içinde yapılan basın açıklamasında Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları ifade etti. 1. derece doğal SİT alanı olan Kurtuluş Parkı’nın yeniden işlevlendirilmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve TED Üniversitesi arasında imzalanan protokolün hukuksuz olduğunu söyledi.

“TED’in kaldırımında dahi durmamıza izin verilmezken, parkın ileride de halka açık olacağını söylüyorlar. Bu bir tür aldatmacadır.

Kurtuluş Parkı 1. derece doğal SİT alanı ve belediye, bu parkın bakımını, onarımını, her şeyini yapmakla yükümlü. Kendi yükümlülüğünü bir vakıf üniversitesine devredemez. Dolayısıyla bu protokolün iptali için dava açtık.

Burada yapılan bir üniversitenin kamusal alana sızma hareketidir. Doğal olarak bizim nefes alanımız, kamunun alanı olan burayı parça parça TED’in insiyatifine verecekler. Açıklamalarında ‘Kurtuluş’a Oxford gelecek’ diye duyurular yapmışlardı. TED Üniversitesi vefa borcunu Ankaralıya ödemek istiyorsa binalarını boşaltsın, Kurtuluş Parkı’na bıraksın ve bir kamusal alan yaratsın. Kamusal alana ‘Yok ben oraya itibar veriyorum, orayı ihya edeceğim, açık derslik yapacağım’ diye sızma harekatının içerisinde olmasın. Çünkü biz bunu anlayacak düzeyde eğitimler aldık. Parkın ileride de halka açık olacağını söylüyorlar ama bir düşünün, bizler TED Üniversitesi’nin kaldırımında dahi duramıyoruz. Bu aldatmaca, belediyenin bu bakış açısı, kendi yapması gereken görevleri başkalarına devretme yaklaşımı için Ankaralı bu belediyeye oy vermedi. Bizim nefes koridorlarımızı verecekseniz babamızın oğlu olsa karşı çıkarız. Bu yanlış kentleşme politikalarına geçmişte nasıl ‘dur’ dediysek bugün de ‘dur’ demeyi bileceğiz. Kurtuluş Parkı bizim nefes alanımız, piknik yaptığımız yer, çocuklarımızı getirdiğimiz bir yer. Dolayısıyla buraya TED’in parası var diye TED burayı temizleyecek diye bizim varlığımız peşkeş çekilmez.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar