Ankara Pazarcı esnafı eylemi kısmi kazanımla sonuçlandı

Ankara Pazarcı esnafı eylemi kısmi kazanımla sonuçlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’ndeki pazarcı esnafı artan maliyetler ve keyfi uygulamalar nedeniyle iş bırakmıştı.

Pazarcı esnafı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde artan maliyetler ve keyfi uygulamalar nedeniyle iş bırakmıştı. Toptancı halindeki esnaf iş bırakma sonunda yapılan görüşmelerde taleplerinin bir kısmının karşılanması sonucunda eylemi sonlandırdıklarını duyurdular.

Karşılanan talepler:
Toptancı Hali yönetimi tarafından yapılan yeni değişikliğe göre, çilek kasalarında net dara düşülecek, kasa başına 2 TL yazılacak; domates kutularına 200 gr dara düşürülecek ve hiçbir ücret kesilmeyecek. Çivili tahta kasalarda net dara düşürülecek, kasa başı 2,5 TL ücret yazılacak. İadesiz kasalar içerisinde adetle satılan hiçbir ürüne ücret yazılmayacak. 7 TL’nin altında iadesiz kasalara “dara yok, para yok” usulü işlenecek. 7 TL’nin üzerindeki ürünlerde tam dara düşülecek, kilogram 7 TL’den baz alınarak kasa gramaj hesaplanıp, bedeli yazılacak.


Karşılanmayan talepler:
Pazar esnafının hale giriş çıkışlarda ödedikleri park ve yükleme ücretlerinde bir değişiklik yapılmadı. 2022 itibariyle birlikte hale girişler büyük ve küçük kamyonlar olarak sınıflandırıldı ve girişte en düşük ücret 10 ile 40 TL arasında değişiyor. Pazar esnafı, hale günde ortalama 2 defa giriş çıkış yapıyor ve kamyonlar park edildiğinde, haftalık 200 TL ücret ödemek zorunda kalıyor. Pazar esnafından yükleme ücreti de alınıyor. Kasa başına yükleme ücreti 10 kuruş iken, 2022 itibariyle 70 kuruşa çıkarıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar