Ankara’da kaçırılan öğrenciler: Sinmeyeceğiz!

Ankara’da kaçırılan öğrenciler: Sinmeyeceğiz!

Bugün Ankara’da saat 13:00 sıralarında Ankara’nın çeşitli noktalarında GBT yapılacağı bahanesiyle bindirildikleri araçlarla kaçırılan ve saatlerce dolaştırılıp, işkenceye-tehdide maruz bırakıldıktan sonra Gölbaşı Sincan ve Pursaklar’a bırakılan üç öğrenciyle ilgili olarak Ankara İHD şubesinde basın toplantısı düzenlendi.

Ankara Çankaya’da saat 13:00 sıralarında kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce GBT yapılacağı bahanesiyle bindirildikleri araçlarla kaçırılan ve saatlerce dolaştırılıp tehdit edildikten, şiddete maruz bırakıldıktan sonra Pursaklar, Sincan ve Gölbaşı’nda tenha yerlere bırakılan Öğrenci Kollektifleri’nden Sena Bademli, Uğurcan Baynal ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara İl yöneticisi Ali Berke Aydoğan için Üniversite Öğrencileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Saldırıların ‘90’lı yılları aratmadığı belirtilen açıklamada, “ne yaparsanız yapın aşağıya bakmayacağız!” denilen açıklamada, “Tutuklamalar, gözaltılar, kaçırmalar, tehditler bizi yıldıramaz! Faşizm yenilecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek! Üniversite Öğrencileri” pankartı açıldı. Açıklamaya, Alınteri, DİSK Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgülü, Ankara Tabip Odası, KESK MYK Üyesi İlhan Yiğit, SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, Devrimci Parti, HDP Ankara, Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Dinçer Demirkent, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, SGDF, ESP, Dev Güç, Sol Parti ve gençlik örgütü, Üniversiteli Kadın Kolektifi, Öğrenci Kolektifleri, SYKP, Öğrenci İnisiyatifi, Hukukçu Dayanışması, ÇHD, TİP katılarak destek verdi.

‘Ankara emniyeti şehir eşkıyası

Açıklama metnini Üniversite Öğrencileri adına Nisan Çıra okudu. Öğlen saat 13.00 sularında Ankara Öğrenci Dayanışması’ndan 3 üniversiteli öğrencinin evlerinin önünde GBT yapıldıktan sonra sivil araçlarla kaçırıldıkları ifade edilen açıklamada, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden avukatların aldıkları bilgiye göre, üniversitelilerin gözaltı veya hastane işlem kaydının bulunmadığının söylendiği kaydedildi. 2 saatin ardından arkadaşlarından haber alabildikleri ifade edilen açıklamada, “Bir arkadaşımızın darp edilerek Gölbaşı’nda, bir arkadaşımızın Pursaklar’da bırakıldığını, 3 saat sonra ise diğer arkadaşımızın Sincan’da bırakıldığını öğrendik. Teşhir ediyoruz, Ankara Emniyeti şehir eşkıyası gibi sokak ortasından arkadaşlarımızı kaçırarak suç işlemiştir. Arkadaşlarımızı saatlerce alıkoyup darp edip ‘Bir daha Boğaziçi eylemlerine katılmayacaksın’ şeklinde tehdit etmiştir. Bu saldırı, özerk-demokratik üniversite mücadelesine, gençliğin iradesine yönelik bir saldırıdır. Biz, aşağı bakmayanlar, kayyum rektöre, kadın üniversitesine karşı nasıl direndiysek faşizme de öyle direniyoruz. Baskılarınız karşısında yenilmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘Baskılarınız bizleri yıldıramadı, yıldıramayacak’

AKP iktidarının üniversiteden, bilimden ve gençlikten korktuğu kaydedilen açıklamada, bu korkusundan dolayı dokuz üniversiteliyi tutukladığı, 25 üniversiteliye ev hapsi verdiği vurgulandı. Açıklamanın devamında, “Üniversiteyi savunmak, kayyum siyasetine karşı çıkmak suç değildir. Dinci-gerici, kadın düşmanı, LGBTİ+fobik uygulamalarla üniversitelileri hedef gösteren, suç uyduran faşist AKP-MHP iktidarı bilmelidir ki baskılarınız, gözaltılarınız, tutuklamalarınız bizleri hiçbir zaman yıldıramadı yıldıramayacak. Faşizmin her türlü aygıtıyla bizleri sokaklardan çekme çabasına hiçbir zaman baş eğmedik. AKP kendisine karşı çıkan her sesi, herkesi terörist ilan eden bir halk sağlığı sorunudur. Sizin halk düşmanı, kadın düşmanı, LGBTİ+fobik, öğrenci düşmanı, işçi düşmanı iktidarınız gidecek; faşizm yenilecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek. Yaşasın öğrenci dayanışması, yaşasın devrimci dayanışma” denildi.

Kaçırılan gençler anlattı

Kaçırılan TİP Ankara İl yöneticisi Ali Berke Aydoğan, evden çıktığında polislerin kapıda beklediğini ve GBT yapmak istediklerini aktardı. Kendilerini polis olarak tanıtan kişilere karşı çıktığını belirten Ali, darp edilerek zorla arabaya bindirildiğini ifade etti. Ali, “Beni 2 saatten uzun bir süre gezdirdiler. Ankara’nın dışına çıkardılar. Sonra da Gölbaşı’nda arabadan attılar. İstedikleri kadar tehdit edebilirler hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Devrimci mücadelemizi sürdüreceğiz. Ellerinden geleni artlarına koymasınlar” diye belirtti. 

Kaçırılan gençlerden Uğurcan Baynal ise 90’lı yılların uygulamalarının kimi kişiler tarafından güncelliğini koruduğuna dikkat çekerek bu sürecin geçici olduğunu belirtti. Uğurcan, “Yılmayacağız, direneceğiz. Bana, ‘Sizler belli başlı olayların merkezindesiniz. Sizlerin tamamını toplayacağız’ dediler” diye aktardı. 

Suç duyurusunda bulunulacak

Konuya ilişkin konuşan avukat Sercan Aran da olayı öğrendikleri andan itibaren süreçle ilgili bilgi almak için karakolları arayıp ve ilgili savcılıklarla görüştüklerini kaydetti. Kendilerine gençler hakkında hukuki bir işlem olmadığını ve 3 isim hakkında yakalama kararı olmadığını söylediklerini aktaran Sercan, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını vurguladı. Sercan, “Bu suçu isleyenler kimlerse gereken cezayı alana kadar hukuk önünde gereken mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Bu suçtur

Son olarak konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen ise bugün yine kötü bir durumla karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi. Devletin suç işleyen birimlerinin 3 genci hukuk dışı bir şekilde aldığını ifade eden Nuray, “Bunu teşhir etmeyi önemli buluyoruz. Bu davranışlar bir suçtur. 4 yıldır çok fazla artmış bir uygulama bu. Buna maruz kalan arkadaşların mutlaka başvurması gerekiyor. Biz de bunların peşini bırakmayacağız. Arkasında duracağız” ifadelerini kullandı.

Açıklama alkışlar eşliğinde sona ererken kaçırılan gençler İHD’ye başvuruda bulundu. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar