Ankara’da simit 4, sonra da 5 lira olacak

Ankara’da simit 4, sonra da 5 lira olacak

Ankara’da şu anda 3 lira olan simidin yükselen maliyetler nedeniyle 4, mart ayında da 5 lira olması bekleniyor

Yoksulun ucuz yoldan açlığını bastırmasının simgesi olan simit de artık kolay ulaşılabilir olmaktan çıkıyor. Ankara’da simit fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor. Ankara Simitçiler Odası, şu an 3 lira olan simit fiyatının 4 liraya çıkarılmasını istedi. Fiyatın mart ayında 5 liraya yükselmesi bekleniyor. Ankara’da yapılacak zammın tüm Türkiye’de de geçerli olacağı açık.

Simit üretimi için gerekli tüm girdi maddelerindeki astronomik fiyat artışları fırınları da alabildiğine zorluyor. Pandemi sürecinde onlarcası iflas eden simitçilerin, astronomik enflasyon ve zamlar nedeniyle ciddi zorlanmalar yaşadıkları, yeni bir iflas dalgası bekledikleri belirtiliyor.

Ankara’da Simitçiler Odası tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne gönderilen yazıdaki “50 kg un 390 lira, 25 kg susam 850 lira. Elektrik, yakıt, personel ve kira arttı” rakamları da bu gerçeği apaçık gösteriyor.

Simit, açma, poğaça ve döner pidesi fiyatının 4 liraya çıkarılması istenen yazıda, geçen yıl ortalama elektrik faturasının 5-7 bin iken bu yıl 10-12 bin liraya, yakıt giderlerinin ise 9-10 bin liradan, 16-18 bin liraya yükseldiği belirtildi.

Sözcü’den Veli Toprak’a konuşan Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, pandemide 100 simit dükkanının kapandığını söyledi.

Delibaş, “Böyle giderse 100 işyeri daha kapanacak. Simitte 4 lira için onay bekliyoruz. Esnafımız sadece ayakta kalmak için tabiri caizse can havliyle çalışmaya devam ediyor. Bir arkadaşımıza 50 bin lira elektrik faturası geldi. Bu yükün altından nasıl kalkacak? Simit, mart ayında da 5 liraya çıkar” dedi. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar