Anketler başka bir toplumsal gerçeğe işaret ediyor!

Anketler başka bir toplumsal gerçeğe işaret ediyor!

KONDA Araştırma Şirketi’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanmasıyla başlayan eylemlere ilişkin yaptığı araştırmaya göre toplumun yüzde 67’si öğrencileri haklı buluyor, yüzde 62’si polis şiddetini haksız görüyor

Anketlere dayanan sonuçların gerçeği birebir yansıtmadığı açık. Ama onun en azından önemli bazı çizgilerini açığa çıkardığı, alışılmış düşünce ölçütlerini değiştirmeye zorladığı, dikkatleri gerçeğin gözden kaçan boyutlarına da yönlendirdiği söylenebilir.

Metropoll şirketinin İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili araştırma sonuçları ilginç veriler ortaya çıkardı mesela. O veriler içinde en çarpıcı olanı yönetimi tutkulu bir İstanbul Sözleşmesi düşmanı olan Saadet Partisi’nin tabanının, azımsanmayacak bir oranla sözleşmenin iptal edilmesine karşı çıktığıydı. Buna göre Saadet Partisi’nin tabanının yüzde 81.3’ü İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını onaylamadı. Araştırma, AKP seçmeninin yüzde 27,2’sinin, MHP seçmeninin ise yüzde 31,5’inin ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını onaylamıyorum’ dediğini ortaya koydu.

Bu veriler elbette ki gerçeğin tümünü yansıtmıyor. Fakat ölçeklendirilmiş olsa da ortaya çıkan sonuçlar, toplumsal dinamizmin kavranması, alışılmış kutuplaştırma sınırlarından çıkılması ve politika yaparken gözden kaçırılan noktaların görüş alanına alınması açısından anlamlı doneler sunuyor. Her şeyden önce de toplumsal gerçeğe donmuş kalıpların dışına çıkarak bakmayı dayatıyor. Toplumun birileri tarafından güdülen bir kütle olmadığını, tüm manipülasyonlara rağmen düşünen, sorgulayan ve dayatılan iradeler dışında her an değişip, dönüşen canlı bir organizma olduğunu göstermesi açısından da çarpıcı veriler bunlar.

Aynı gerçek KONDA Araştırma Şirketi’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanmasıyla başlayan eylemlere ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarıyla da dile geldi. 71 ilin merkez dahil 327 ilçesinde 2 bin 643 kişiyle telefonla yapılan araştırmaya göre, toplumun yüzde 67’si öğrencileri haklı bulurken, polis saldırılarını haksız görenlerin oranı ise yüzde 62.

KONDA’nın verilerine göre, lise altı mezunların neredeyse yarısının Melih Bulu’nun kayyım rektör olarak atanmasını doğru bulurken, üniversite mezunları içerisinde ise her 10 kişiden 8’inin öğrencilerin tepkilerini haklı bulduğu ifade ediliyor. 18-32 yaş grubunda olan her 4 kişiden 3’ü de öğrencilerin kayyım atamasına karşı haklı bir tepki gösterdiğini düşünüyor.

Araştırmaya göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçmenlerinin neredeyse tamamı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti seçmenlerinin yüzde 90’dan fazlası, kararsız olanların ve Meclis dışındaki diğer partilerin seçmenlerinin yaklaşık olarak 4’te 3’ünün öğrencileri haklı bulduğu ifade edildi. Bu oran AKP seçmenlerinde yüzde 17, MHP seçmenlerinde yüzde 32. Her 5 AKP’li ve her 3 MHP’liden 1’i ise bu konuda oy verdikleri partilerden farklı düşünüyor. Öğrencilerin kayyım atamasına karşı haklı bir tepki gösterdiğini belirtiyor. 

Etnik kimliğini Türk olarak belirtenler öğrencilerin haksız olduğu fikrini Kürt olarak belirtenlere göre daha yüksek oranda taşıyor. Kendi kimliğini Türk olarak belirtenlerin yüzde 61, Kürt olarak belirtenlerin ise yüzde 86’sı Boğaziçi öğrencilerinin haklı olduğunu düşünüyor.

Müdahale tepki çekiyor

Araştırmada “Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylar, polis müdahalesi ve gözaltılarla ilgili görüşünüzü en iyi hangisi açıklıyor?” sorusu da katılımcılara yöneltildi. Buna göre toplumun sadece yüzde 38’i “öğrenciler bunları hak etti, polis gereğini yaptı” yanıtını tercih ederken yüzde 62 ise “öğrenciler demokratik haklarını kullanıyor, polis müdahalesi haksızdı” yanıtını verdi. 

10 kişiden 7’si polisi haksız buluyor

Araştırmada 18-24 yaş grubunda bulunan her 10 kişiden 7’si öğrencilerin demokratik haklarını kullandığını ve polisin haksız müdahale ettiğini söylüyor. 33-48 yaş grubunda bulunan kişilerin yarısından fazlası polis müdahalesini haksız buluyor. 49 yaş ve üzerinde olan her 10 kişiden 6’sı da öğrencilerin demokratik haklarını kullandıklarından yana fikir beyan ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar