Annelere saldırıyı protesto eden altı öğretmen açığa alındı

Annelere saldırıyı protesto eden altı öğretmen açığa alındı

Çocukları açlık grevinde olan annelere dönük polis saldırısını protesto etmek için 4 Mayıs’ta Dİyarbakır AZC Plaza önünde toplanan ve polis saldırısıyla gözaltına alınan KESK üyelerinden 6 öğretmen açığa alındı

Çocukları tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan ailelere dönük polis saldırısını protesto etmek için 4 Mayıs’ta AZC Plaza önünde toplanan ve polis saldırısıyla gözaltına alınan Eğitim Sen üyesi altı öğretmen açığa alındı.

AZC Plaza önünde toplanan emekçilerden 26’sı, darp edilerek gözaltına alınmıştı. KESK üyeleri Mehmet Polat, Faruk Ercan, Velat Kaya, Sedat Toz, Yılmaz Güneş, İrfan Deniz, Yıldırım Arslan, Erkan Keskin, Serhat Kılıç, Fırat Akdeniz, Mehmet Nur Ulus, Rozerin Çatak, Gönül Adıbelli,  Arzu Koç, Gülhan Tekin, Yasemin Noyan, Saliha Zorlu, Emine Akşahin, Kadriye Kaya, Zeynep Aykat, Şenay Koç, Çilem Aydın, Hatice Efe, Güneş Özel, Esra Ademhan ve Arin Zümrüt, aynı gün gece saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından serbest bırakılmıştı.

Öğretmenler açığa alındı

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Eğitim Sen Diyarbakır Şube üyesi 6 öğretmen açığa alındı. Yenişehir ve Kayapınar kaymakamlıkları tarafından alınan karar doğrultusunda 6 öğretmen, katıldıkları basın açıklamasıyla “örgüt propagandası” yaptıkları iddia edildi.

Konu meclise taşındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel de soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı. KESK üyelerinin yaptığı açıklamaya polisin saldırdı ve 26 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Güzel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, şu soruları yöneltti:

-Basın açıklaması gerçekleştirmek yasak mıdır? Anayasada açıkça hak olarak tanımlanan bir hakka müdahale etmeyi doğru buluyor musunuz

 

-Kamu emekçilerinin açığa alınmasının gerekçesi nedir? Açığa alma kararının bu kişilerin çalışma hakkını ihlal ettiğini düşünüyor musunuz?


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar