Antep’te patronlar kar yağışını fırsata çevirdi: İşçiler 16-18 saat çalıştırıldı!

Antep’te patronlar kar yağışını fırsata çevirdi: İşçiler 16-18 saat çalıştırıldı!

Antep’te yoğun kar yağışı nedeniyle yollar kapanınca patronlar bunu işçileri 16, bazı fabrikalarda 18 saat çalıştırmanın fırsatına dönüştürdü. İşçiler üstelik o yorgunlukla saatlerce yürüyerek evlerine ulaşabildi.

Antep’teki yoğun kar yağışının yolları kapatmasını işçileri daha fazla çalıştırmanın fırsatına dönüştüren patronlar, onların saatlerce yürüyerek eve dönmeleri ve aç kalmaları konusundaysa kıllarını bile kıpırdatmadı. Patronların bu vahşi sömürü hırsının evrensel bir dürtü olduğunu biliyoruz. Daha geçen ay (Aralık 2021) ABD’nin Illenois eyaletinde yaşanan hortumda Amazon deposunda çalışan altı işçi hayatını kaybetmişti. Patron hortuma rağmen işin tamamlanmasını esas almış, gece vardiyasını iptal etmemiş, işçilere sığınak diye gösterilen yerlerin bu koşullara uygun olmadığı anlaşılmıştı. Antep’te kar yağışının yolları kapatmasını fırsata çeviren patronlarla Amazon’un kar üstüne kar yapan patronu aynı güdülerle hareket eden birer kapitalist vampir sonuçta.

Burjuvazi için önemli bir sömürü üssü olan Antep’teki bu tutum Evrensel’den Mesut Baylav ve Deniz Kar tarafından haberleştirildi. İşçilerle röportajlarla oluşturulan haberde, patronların kar yağışını fırsata çevirerek işçileri 16-18 saat çalıştırdığı belirtildi. Birçok fabrikada işçiler yemek sorunu yaşarken bir işçi, “Aç karnına 16 saat çalıştırıldık” dedi. Bazı fabrikalarda işçiler 16 saat çalıştıktan sonra saatlerce yolu yürüyerek evlerine dönmek zorunda kaldı. İşçiler hem yerel yönetime hem de işverenlere tepki gösterdi.

‘Bütün işçiler mahsur bırakıldı ve çalıştırıldı’

Milat Halı’da çalışan bir işçi, bu hafta 4-12 vardiyasında olduğunu belirterek, “Gece servislerin gelmeyeceğini bize mesaj attılar. ‘Gece vardiyası gelmeyecek, siz bugün 16 saat çalışacaksınız’ dediler. Normalde 12 saatten fazla çalışmamız kanunen yasak. Aslında bu bir suç. Ama neredeyse Başpınar’daki bütün fabrikalarda bu oldu. Bütün işçiler mahsur bırakıldı ve çalıştırıldı” dedi. Sabah servislerinin de geç geldiğini belirten işçi, “Servislerin hepsi de gelmedi ve tıkış tıkış dönmek zorunda kaldık. Bir kaza olsa bunun hesabını kim verecekti? Yol boyunca inanılmaz görüntüler vardı. İşçiler Başpınar’dan yürüyerek evlerine dönmeye çalışıyordu. 10 kilometre yol. Bu devirde bu korkunç bir şey. İşçilerin diz boyu kar içerisindeki çırpınışları hakikaten korkunçtu. İşçiler bu haldeyken patronlar rahat yataklarında uyudular” diye ekledi.

‘Saniyeyi hesaplıyorlar’

Merinos işçisi kendilerinin de 16 saat çalıştırıldığını ifade ederek, “Sabaha kadar çalıştık, sabah gelip bir de ‘Diğer vardiya gelene kadar çalışın’ dediler. Biz ‘Çalışmıyoruz, bünyemiz kaldırmıyor’ dedik. Üretim dursaydı, bu halde olmazdık. Ama gel gör ki fabrikada geçtim bir günü, saniyeyi hesaplıyorlar saniyeyi” diye belirtti. Bir dokuma işçisi ise patronların işçileri 16 saatten de fazla çalışmaya zorladığını ancak işçilerin bunu kabul etmeyerek iş bıraktığını ifade etti. Çoğu fabrikaya yemek ulaşmadığını belirten işçi, “Yemek ulaşsaydı herhalde hiç fabrikadan çıkarmayacaklardı işçileri” dedi.

‘Hem uzun saat çalıştırdılar hem de yollarda işçileri heba ettiler’

Mutlu Makarna fabrikasında ise işçiler 18 saat çalıştırıldı. Sabah vardiyasına gelmesi beklenen işçilerin servisleri gecikince işçiler iki saat daha çalıştırılmış oldu. Bir Mutlu Makarna işçisi “Kar yağışının faturası dahi bize kesildi. Bu kadar insafsızlık olmaz. Kar yağışı olacağı belliydi. Yerel yönetimler önlem almadıysa, yolları açamadıysa bunun sorumlusu biz mi oluyoruz da acısını biz çekiyoruz?” diye sordu.

Haliloğlu Çuval’da çalışan bir işçi ise okulların kar yağmadan bir gün önceden tatil edildiğini hatırlatarak, “Daha kar yağmadan okullar tatil ediliyorsa demek ki yoğun bir yağış geleceği belli. O zaman yerel yönetimler neden hiçbir hazırlık yapmamışlar? Çıkıp kar yağışına hazırız pozları vermekle olmuyor bu işler. Üstelik fabrikalarda neden üretime ara verilmedi? Ara verilmeyi geçtik, en az 16 saat çalıştırıldı işçiler. Yani patronların bir kaybı olmadı, işçinin değeri bir kez daha görülmüş oldu” dedi. İşçilerin yollarda perişan olduğunu belirten Haliloğlu işçisi, “Servislere bakıyorsun, hiçbirinin zinciri yok. Belediyeye bakıyorsun, çalışmıyor. Fabrikalara bakıyorsun, üretime ara vermiyor. Hem uzun saatler çalıştırarak hem de yollarda perişan ettiler işçileri” dedi. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar