Artvin’de yeni HES’ler için acele kamulaştırma kararı!

Artvin’de yeni HES’ler için acele kamulaştırma kararı!

Onlarca HES’le yağmalanan Artvin’de bu sefer de Özgüven Regülatörü ve Hidroelektrik Santralinin yapımı amacıyla Yusufeli, Bıçakçılar köyü sınırları içindeki 5 taşınmazın acele kamulaştırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı alındı

Olağanüstü doğal güzelliği, endemik bitki örtüsü, canlı yaşam çeşitliliğiyle bilinen Artvin’in Hidroelektrik Santrallerle (HES) kuşatılıp, talan edilmesine yönelik planlar devam ediyor. Onlarca HES’le yağmalanan bölgede bu sefer de Özgüven Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin yapımı amacıyla Artvin Yusufeli, Bıçakçılar Köyü sınırları içindeki 5 taşınmazın acele kamulaştırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı alındı. Karar, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün acele kamulaştırılmasına karar verilen Yusufeli ilçesinde iki ayrı enerji şirketi, hukuksal süreç bile tamamlanmadan köylülerin bütün direnişlerine karşın yapım çalışmalarını sürdürüyor.

Yusufeli’nde yapılması planlanan santralin, bölgede Türkiye’nin çok az yerinde bulunan dağ keçileri, dağ horozu, Kafkas Semenderi ve 12’si endemik 142 kelebek türü ve tehlike altında olan 21 tür bitki olduğu belirtiliyor.  

Köylüler, topraklarını ve yaşam alanlarını enerji şirketlerinin saldırısına karşı koruyabilmek amacıyla yıllardır mücadele veriyor.

Şimdiye kadar Artvin’de yapımı tamamlanarak, işletilen 32 HES var. Bu santrallerden yılda sadece 4.191 GWh elektrik üretiliyor. Ayrıca 7’si yapım aşamasında, 6’sı ön lisans almış 13 projenin hazırlıkları sürüyor. Bunların dışında 10 adet yeni HES planlanıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar