Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını yapmak üzere bugün saat 14:00’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında Bakanlığın Reşat Moralı Salonu’nda toplanıyor.

İşçileri temsilen Türk-İş’ten beş, patronları temsilen TİSK’ten beş ve hükümeti temsilen de beş kişinin yer aldığı toplam 15 kişilik heyetin toplantısı öncesinde yapılan açıklamalar, sürecin hızla sonlandırılması yönünde bir eğilim olduğunu gösteriyor.

Nitekim Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay günler öncesinden başlayarak “aman bu iş fazla uzamadan tatlıya bağlayalım” demiş, patronlar cephesi yapılacak zammın kendilerine bindireceği “külfetin” bedelini zaten ödeyen devletin keseye biraz daha elini daldırmasını buyurmuş, hükümet de işçiyi de patronu da “ezdirmeyecek” bir rakam belirleyeceğini dile getirmişti. Kısacası herkes açıklamalarıyla “bu işin tatlıya bağlanacağı” mesajı vermiş, işçi sınıfında beklenti yaratmıştı.

Fakat işçiler hayatın gerçeğini görüyorlar. Atalay’ın “tatlılıkla bağlansın” dediği zamanla şimdi arasında bile devasa bir fark var. O zaman dolar 11 TL’yken mesela, bugün 14 TL! Sıvı yağdan, una, şekere, temel tüketimin tüm kalemlerine otomatiğe bağlanmışçasına zam üstüne zam bindirilmeye devam ediyor. Krizin yapısal karakteriyle AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yeni ekonomi politikası” diyerek pazarlamaya kalkıştığı işçi ve emekçi düşmanı politikaların niteliği birleşerek emekçiler için gerçek bir yıkım yaratırken Atalay başta olmak üzere hepsi bir an önce yapalım da yüksek zam yapıldığı algısı oluşturalım peşinde. Üstelik Atalay DİSK ve Hak-İş’le ortak açıklama yaparak asgari ücretin İLO Sözleşmesi’ndeki kıstaslara göre belirlenmesini de savunuyor, ama…

Yeni “mikrofon kazaları” olmasın diye…

2022 yılı boyunca geçerli olacak yeni asgari ücret tutarının görüşüleceği Komisyon’un ilk toplantısında, “pandemi” bahane edilerek salona sadece İHA, AA, DHA ve TRT’nin alınacağı duyuruldu. Bu karar sadece patronlar ve onların devletinin kararı değil tabi. Nitekim Tük-İş de uzun süredir toplantılarına sadece bu ajansları alıyor. Öyle ya, 2019 yılında kamu işçileri toplu sözleşmesinin imza töreninde yaşanan “mikrofon kazasını” kimse unutmadı. O zaman Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk arasındaki konuşma, açık kalan mikrofona yansımıştı. Mikrofonların kapalı olduğunu düşünen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın Bakan Selçuk’a “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” sözleri Fox TV kamera ve mikrofonlarına yansımıştı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan açıklama

Bakanlığın pandemi gerekçesiyle aldığı karar için “Sansür” diyen TGS, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Milyonlarca insanın kaderinin belirleneceği bu toplantıyı halka ulaştırmakla görevli basın mensupları arasında ayrım yapılarak, sadece iktidara yakın ajansların alınması açıkça bir sansürdür. Pandemi koşullarını bahane eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaşananları halktan saklamayı tercih etmiştir. Bakanlık derhal bu tutumundan vazgeçmelidir. Bu sansürcü zihniyet gazeteciliği engelleyemeyecektir”.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar