‘Assos Antik Limanı’nda katliam devam ediyor’

‘Assos Antik Limanı’nda katliam devam ediyor’

‘Assos Antik Limanı’nın yamacındaki kayaların risk oluşturduğu gerekçesiyle başlatılan ıslah çalışması tarihi dokuyu yok etme projesine dönüştü. Çalışma sırasında ortaya çıkan görüntüler büyük tepki topladı.

Çanakkale-Assos Antik Limanı’nın yamacındaki tehlikeli kayaların sökülmesi ve çelik ağ serimi şeklinde duyurulan “ıslah çalışması”, bir tarih ve çevre katliamına dönüştü. Birinci derecede arkeolojik, doğal sit alanı ve UNESCO Dünya mirası geçici listesinde yer alan Assos’ta kırıcılar ve diğer iş makineleriyle oldukça özensiz şekilde yapılan ve adına “ıslah çalışması” denilirken katliama dönüşen bu çalışmaya karşı çevre halkı ve örgütlenmeleri tepki gösterilmesi çağrısında bulundu.

Assos Antik Kenti’nde geçtiğimiz yıllarda bazı tesislerin çatısına ve yola kayaların düşmesinin ardından AFAD tarafından bölgede inceleme yapılarak bir rapor hazırlanmış, yamaçtaki kayaların risk oluşturduğu kaydedilmişti. Bunun üzerine Çanakkale Valiliği, Assos’taki tesislerin 500 gün kapatılması kararı vererek kayaların güvenli hale getirilmesiyle ilgili hazırlanan projenin ihale sürecini başlatmıştı. Bu çalışmanın doğa ve tarih katliamına dönüştüğüyse çok geçmeden anlaşıldı. Bölge halkının paylaştığı fotoğraf ve görüntülerde bu denli hassas bir bölgede kırıcılar ve diğer iş makinelerinin oldukça özensiz bir çalışma yürüttüğü, doğaya ve tarihi dokuya zarar verdikleri görülüyor.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yaptığı açıklamada “24 Eylül günü inşaatın acilen durdurulması ve sorumlular hakkında işlem yapılması” için suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. 

Kırıcılar ve kepçeler çalışırken neler yok oluyor?  Çalışma alanın hemen yakınlarında antik yollar, binalar, yapılar var. Bu durumu aklımız ve vicdanımız almıyor.” denilen açıklamada şöyle denildi:

‘Aklımız, vicdanımız almıyor’

Assos Antik Limanı’nda “Assos Kaya İslahı İnşaatı” adı altında yapılan doğa ve tarih katliamına karşı 24 Eylül Cuma günü Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıları Koruma Derneği ve Assos Dostları olarak inşaatın acilen durdurulması ve sorumlular hakkında işlem yapılması için Ayvacık Kaymakamlığı’na başvurmuş ve Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştuk.

İnşaatın durdurulup durdurulmadığını görmek için alana geldik ve ancak ne yazık ki yıkımın son hızla devam ettiğine tanık olduk. Yüreğimiz bir kez daha sızladı.

Şu anda Assos antik limanında müthiş bir doğa ve tarih katliamı var. İş makinaları son sürat çalışıyor. İğne ile kuyu kazar gibi çalışılması gereken, ülkemiz ve dünya için çok kıymetli olan bir antik kentte kepçelerle, kırıcılarla hafriyat ve teraslama yapılıyor ve geniş alanlar açılıyor. Acaba bu kırıcılar ve kepçeler çalışırken neler yok oluyor? Çalışma alanın hemen yakınlarında antik yollar, binalar, yapılar var. Bu durumu aklımız ve vicdanımız almıyor. Tel örgünün dışında ve alandan çıkarken yapılan bir ihbar üzerine kolluk tarafından durdurulduk. Kimliklerimiz istenildi ve ifademiz alındı. “Afet bölgesine izinsiz bir kez daha girmememiz” konusunda bir uyarı içeren bir tutanak imzalattırıldı. Tutanağın bir kopyasını istememize rağmen alamadık, fotoğrafını çekmemize de izin erilmedi.

Ayvacık Kaymakamlığı’nı, Çanakkale Valiliği’ni, Çanakkale Kültür Varlıkları ve Tabiat Varlıkları Kurulları yetkililerini, müze müdürlüğünü, Kazı başkanlığını, Cumhuriyet Savcılığını, yöremizin vekillerini ve kamuoyunu bu katliamı bir an önce durdurmaya çağırıyoruz.

Suç duyurusu başvurumuzun çok acilen işleme konulmasını istiyoruz.

#AssosumaDokunma

#KatliamıDurdur

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar