Atina’da öğrenci denizi

Atina’da öğrenci denizi

Üniversitelerde kalıcı polis varlığı ve “eğitim reformu” adı altındaki saldırılar Sintagma Meydanı’nda binlerce öğrenci tarafından protesto edildi. Polis saldırdı, gözaltılar var

Yunanistan’da öğrencilerin akademik haklarına karşı saldırılara karşı isyan bugün de sokaktaydı. Üniversitelerde kalıcı polis varlığı ve “eğitim reformu” adı altındaki saldırılar Sintagma Meydanı’nda binlerce öğrenci tarafından protesto edildi.

Yunanistan’da polis, Miçotakis Hükümeti’nin üniversitelerde kalıcı polis varlığının önünü açacak yasa tasarısının tartışıldığı sırada eylem düzenleyen göstericilere saldırdı. Milletvekillerinin yasayı görüşmek için toplandığı saatlerde, başta başkent Atina ve Selanik olmak üzere birçok büyük kentte binlerce kişi “Üniversite polisine hayır!” pankartlarıyla sokağa döküldü. Ancak Atina’da parlamentonun önündeki Sintagma Meydanı’nda toplanan öğrenci gruplarıyla polis arasında çatışma çıktı; polis eylemcilere gaz sıktı. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Protesto gösterileri, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in muhafazakâr hükümetinin ‘eğitim reformu’ adı altında sunduğu yasa tasarısı nedeniyle gündeme geldi. Hükümetin tasarısında, üniversite kampüsleri için özel polis birliklerin oluşturulması, devlet üniversitelerine kabul sisteminin asgari bir not barajı getirilerek değiştirilmesi ve üniversitelerde güvenliğin artırılması gibi öngörülüyor. Tasarıyla, üniversitelere elektronik güvenlik sistemleri getirilmesi de planlanıyor.

Miçotakis Hükümeti 2019’da işbaşına gelir gelmez polisin üniversiteye girmesini engelleyen yasağı kaldırmıştı.

Öğrenciler, Atina Emniyet Müdürlüğü merkez binası (GADA) önüne geldi. Gözaltına alınan arkadaşlarına sloganlarla destek veriyorlar. Polis birkaç dağıtma girişiminde bulundu, fakat bunlar şimdiye kadar sonuçsuz kaldı.

Saatler ilerledi, ancak arkadaşlarını destekleyen öğrenciler Atina Emniyeti‘nin kapısından ayrılmıyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar