Avrupa’da 25 Kasım: Yeter, bir kişi bile eksilmeyeceğiz!

Avrupa’da 25 Kasım: Yeter, bir kişi bile eksilmeyeceğiz!

Avrupa’da ve Almanya’nın birçok kentinde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” vesilesiyle kadınlar sokaklardaydı.

YAŞANACAK DÜNYA

Avrupa ve Almanya’nın bir çok kentinde olduğu gibi, Almanya’nın Köln kentinde de Kadın Gözüyle, Zora, Sosyalist Kadınlar Birliği-SKB, Viyan Kadın Meclisi, Kadın Öğrenciler Birliği (Jinên Xwendevanên Kurd-JXJ), Jinên Tekoşer-TekoJIN, Young Struggle, Frauen Kolektiv’in içinde yer aldığı 25 Kasım Kadın Platformu, akşam saat 17:30’da alanlara çıkarak kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Köln Deutz Ottoplatz’ta mitingle başlayan eylemde kadın örgütleri okudukları bildirilerle şiddete karşı birlikte örgütlenme mesajı verdi.

Dünya çapında kadınların sorunları ve enternasyonalist kavganın yükseldiği vurgulandı. Yapılan tüm konuşmalarda Almanya’da her üç günde bir kadının katledildiği ve salgınla birlikte bunun daha da derinleştiğine dikkat çekildi.

Mitingin ardından yürüyüşe geçildi.

Coşkulu bir şekilde yapılan yürüyüşte sokaklar, “Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmış saldırıdır!”, “Kadınlar sermayeye ve cins ayrımcılığına karşı enternasyonal mücadele yürütüyor!”, “Yaşasın enternasyonalist dayanışma!” vb. sloganlarıyla yankılandı.

Merkezi tren garına gelindiğinde başka bir koldan yürüyen ve alanda buluşulan LİLA gurubu beklendi. LİLA yürüyüş kolunun alana ulaşmasıyla yapılan konuşmalarla eylem sonlandırıldı.

Hamburg

Hamburg’ta 25 Kasım kadına şiddete hayır yürüyüşü covid ve kısıtlamalara rağmen yüzlerce katılımcının çoşkusu ve mücadele çağrılarıyla sokaklara taşındı.

Saat 18:30 da Jungfernstieg’te başlayan yürüyüşe 8 Mart Dayanışması organizasyonunda AKD Hamburg kadın örgütlenmeleri, Efras, Lila gibi gruplar yoğun katılım sağladı.

Jungfernstieg’ den Reeperbahn Caddesi’ne kadar olan yürüyüşte okunan mesajlarda dünyanın dört bir yanında pandemiyle birlikte daha da artan fiziksel, ekonomik, psikolojik şiddete, artan kadın katliamlarına, özellikle Afganistan ve Suriye’de gerici faşist örgütlerin kadın katliamlarında vahşi ve fütursuz oluşlarına değinildi.

Bu zorlu ama onurlu direniş ve mücadelede uluslararası kadın dayanışmasının ve örgütlü mücadelenin önemi vurgulandı. Yaklaşık saat 21:00 sularında eylem yine sloganlarla ve şarkılarla sonlandırıldı.

Strasbourg

Fransa’nın Strasbourg kenti de dünyanın birçok yerinde olduğu gibi “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”ne ses verdi.

“Hepimiz” (Nous) inisiyatifinin organize ettiği eylem saat 18:00’de Place de la Bourse’da başlayıp Adalet Sarayı önünde sona erdi. 2 bin civarında kişinin katıldığı eylemde genç kadınların katılımı baskındı.

Eylemde, “Kahrolsun Devlet, Polis ve Faşizm!”, “Güçlüyüz, gururluyuz, feministiz, öfkeliyiz!”, “Yeter artık tek kişi bile eksilmeyeceğiz!”, “Fransa’da her iki günde bir bir kadın öldürülüyor, her 7 dakikada bir kadın tecavüze uğruyor, her üç kadından biri iş ortamında taciz ediliyor!”, “Katil tecavüzcü milletvekili”, “Polis, görevini yapmayan adalet suça ortağısınız!” Kadın, Yaşam, Özgürlük!” vb dövizleri taşınıp, sloganlar atıldı.

Eylemde genç kadınların coşkulu katılımını emin adımlarla yürüyenAnais şöyle dile getiriyordu:

2021 yılında hala kadınlar eşleri, sevgilileri ya da bir biçimde hayatlarına dahil olmuş erkekler tarafından öldürülüyor. Sessiz kalmak ortak olmaktır. Buradayız çünkü böyle devam etmesini istemiyoruz. Bana göre eskinin sonunu yaşıyoruz. Yepyeni bir safhanın başlangıcındayız.

“Mağdur sana inanıyoruz” dövizi de çokça taşınan dövizlerdendi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar