Avrupa’da Maraş, Roboski ve 19 Aralık anmaları

Avrupa’da Maraş, Roboski ve 19 Aralık anmaları

Avrupa’nın bir çok kentinde Maraş, Roboski, Cezaevleri katliamları protestosu ve anmalar vardı

YAŞANACAK DÜNYA

Avrupa’nın bir çok kenti gibi Almanya’nın Köln kentinde de katliamların protestosu vardı. Feda, MARDEF ve Avrupa Demokratik Güç Birliği tarafından organize edilen eylem Dom Merkezi tren garında yapıldı.

Eylemde, Feda, MARDEF, Alınteri, Yaşanacak Dünya, AGİF, ATİK, ADHK bayrakları taşındı. Ayrıca TİKB ve HBDH bayrakları da alanda yerini almıştı.

MARDEF adına kurumun Eş Başkanı Demir Çelik “Maraş, Roboski ve Cezaevlerinde katledilenleri saygıyla anıyoruz” diye başladığı konuşmasını “Her üçü de devlet eliyle ya da devlet destekli katliamların bize gösterdiği bir şey var, katliamcı zihniyete karşı birleşik ve topyekun mücadele” vurgusuyla sürdürdü. Çelik konuşmasını Türkçe ve Kürtçe “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganları ile bitirdi.

ADGB adına okunan açıklamada şunlar dile getirildi:

“Osmanlıdan bugüne faşist Türk Devleti tekçi devlet yapısını kurmak ve yaşatmak için kitle katliamlarına sıkça başvurmuştur. Kendisini baskı ve zulüm politikaları üzerinden var eden Türk Devletini içinde bulunduğumuz Aralık ayında ise kitle katliamları ile hatırlıyoruz. Maraş’tan, 19 Aralık Hapishaneler katliamı ve Roboski’ye kadar kitle katliamlarına başvurarak Kürt, Ermeni, Rum, Asuri, Süryani, Keldani halklarına yönelik katliamlar gerçekleştirerek kendi bekasını sürdürmeye çalışmıştır.

Maraş’ta 1978’in 19-26 Aralık günleri arasında yaşanan katliamda resmi rakamlara göre yüz on bir kişi, tanıkların anlatımına göreyse yüz elli kişi katledildi.

Tam bir çarpıtmayla “Hayata Dönüş” dedikleri saldırı 19 Aralık saldırısı ile 28 devrimci tutsak katledildi, yüzlercesi ise yaralandı-sakat kaldı. Kimyasal ve ağır silahlarla devrimci tutsaklar diri diri yakıldı, sağ kalanlar ise vahşice işkencelerden geçirilerek F Tipi’ne götürüldü.

Bundan 10 yıl önce, 28 Aralık 2011’de, Roboskî’de korkunç bir katliam yaşandı. on dokuzu çocuk otuz dört Kürdün TSK’ya ait savaş uçaklarıyla katledildiği Roboskî katliamı inkârcı, katliamcı politikaların bir devlet geleneği olduğunu göstermiştir.

ADGB olarak, Avrupa’da yaşayan emekten, özgürlükten yana olan tüm halkları Faşist Türk Devletini protesto etmeye, katliamların hesabını sormaya çağırıyoruz.”

Eylemde; sık sık Almanca ‘Yaşasın Enternasyonal Dayanışma’ sloganı atıldı.

İsviçre’nin Zürih kentinde katliamlara karşı eylem

Maraş’ta 19-26 Aralık 1978’de devlet destekli faşistler tarafından Alevi halkın yaşadığı mahallelerde gerçekleştirilen katliamlarda yaşamını yitirenler için İsviçre’nin Zürih kentinde anma etkinliği gerçekleştirildi.

İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu (İABF) tarafından Staufacher meydanında gerçekleştirilen anmaya çok sayıda devrimci kurum katılım sağladı.

Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler başta olmak üzere mücadelede yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Eylemde İABF 2. Başkanı Erkan Çınak söz aldı. Aralık ayının mazlum halklar açısından katliamlar ayı olduğunu belirterek, “Maraş’ta Roboski’de, cezaevlerinde devrimcilere yönelen katliamlar hep bu ayda olmuştur” hatırlatmasında bulundu. Diğer katliamlar gibi Maraş Katliamı’nın da bizzat devlet kontrolünde gerçekleştirildiğini dile getiren Erkan Çınak, halkların katliamlara karşı var olma mücadelesinde örgütlülüğün sağlanması açısından Maraş örneğinin örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi de (HBDH) eyleme destek verdi. HBDH adına konuşan temsilci ise,

“Maraş Katliamı’nda diğer tüm katliamlarda olduğu gibi göstermelik bir iki yargılama dışında yargı sürecinin devlet tarafından sürüncemeye bırakıldığını söyledi. Temsilci, Maraş ve tüm katliamlarda değil 38 yıl yüz yılda geçse adalet talebimizi haykırmayı sürdüreceğiz”

Anma, faşizme karşı halkların mücadelesinin ortaklaştırılması çağrısı sonrası ‘Şehîd namirin’ sloganıyla sonlandırıldı.

Viyana

Katliamların hesabının sorulacağını vurgulayan konuşmaların olduğu bir eylem de, Avusturya’nın Viyana kentinde 7. Mariahilfestr. 50 U/Bahn Neubaugasse’de yapıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar