Avrupa’dan Boğaziçi direnişine destek eylemleri

Avrupa’dan Boğaziçi direnişine destek eylemleri

Avrupa’nın birçok kentinde Boğaziçi direnişine destek eylemleri yapıldı.

YAŞANACAK DÜNYA

Paris, Viyana, Almanya’nın Berlin, Hamburg, Köln, Stuttgart gibi büyük kentleri başta olmak üzere çok sayıda merkezde Boğaziçi direnişine destek eylemleri vardı.

Hamburg’ta Boğaziçi eylemi: “Her Yer Direniş!”

Hamburg Alevi Kurumları ve Hamburg Demokratik Güç Birliği tarafından organize edilen “Boğaziçi ile Dayanışma” eylemi Hamburg Hauptbahnhof’ta gerçekleştirildi.

Saat 14.00’te başlayan eylemde Die Linke milletvekili Cansu Özdemir, Alevi Kurumları, Avrupa Demokratik Güç Birliği adına konuşmalar yapıldı. Yaklaşık yüz kişinin katıldığı eylemde, “Birlikte Güçlüyüz” mesajı verilirken, Türkiye’de faşist iktidar uygulamalarıyla keskinleşen siyasal, ekonomik ve toplumsal sorunların ortak mücadeleyle üstesinden gelineceği vurgulandı.

Yurtdışında yaşayan göçmenlerin Türkiye’de yaşananlara sessiz kalamayacağını, enternasyonel mücadelenin bir parçası olarak faşist uygulamalara karşı çıkacakları dile getirildi. Bu atılan sloganlarda da ifadesini buldu:

“Her Yer Direniş!” şiarından vazgeçilmeyeceği ifade edildi.
“Boğaziçi Direnişinde baş eğmeyen, aşağı değil göğe-geleceğe inatla bakan, direnen gençliğe bin selam olsun!”

Berlin Boğaziçi direnişini selamladı

Pandemi ve dondurucu ve soğuğa rağmen eylem 600 kişinin katılımıyla Alexander Platz’da yapıldı

Berlin’de bugün (6 Şubat) yapılan Boğaziçi’yle dayanışma mitingi Alexander Platz’da saat 14:00’te başladı. Pandemi ve soğuğa rağmen yaklaşık 600 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplumun çok farklı kesimlerinden insanların katılımının yanı sıra gençlerin çoğunlukta olması dikkat çekti. Çeşitli nedenlerle son yıllarda Berlin’de yaşamakta olan bazı tanınmış sanatçılar da miting alanında hazır bulunarak Boğaziçiyle dayanışmaya destek verdiler. Gazeteci Can Dündar, oyuncu ve yazar Kemal Kocatürk, yönetmen Mustafa Altıoklar, müzisyenler Taner Akyol ve Ezhel de alandaydılar.

Yapılan çağrıyla herkesin “zıplamayan Tayyip” sloganı eşliğinde olduğu yerde zıplaması renkli görüntüler yarattı.

Kitleye yönelik konuşmaların ortak konusu dayanışma ve mücadelenin kazanımla sonuçlanacağı umudu üzerineydi. Sibel yiğitalp HDP Diyarbakır 25-26 dönem milletvekili, gazeteci Can Dündar, sanatçılar Ezhel ve Şah Turna, Sol Parti Miletvekilleri Gökay Akbulut ve Hakan Taş, CHP Berlin temsilcisi Kenan Kolat birer konuşma yaptılar.

Sık sık “Kahrolsun faşizm!”, “Kurtuluş yok tek başına!”, “Diren Boğaziçi!”, “Uluslararası dayanışmayı yükselt!” gibi sloganlar atıldı.

Polis sık sık sosyal mesafe uyarısında bulundu.

Son olarak bireysel veya kurumsal konuşma yapmak isteyenlere mikrofon verildi. Bu şekilde yapılan birkaç konuşmadan sonra müzik ve halaylarla eylem son buldu.

Paris

Paris’te Sarbon Üniversitesi önünde Boğaziçi direnişiyle dayanışma kapsamında yapılan eylemde gökkuşağı bayrağıyla “Kayyuma Hayır” pankartı açıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği, Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi, Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Yurtdışı Topluluğu’nun ortak açıklaması okundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bizler akademisyen, girişimci, sanatçı, araştırmacı, yönetici, sporcu, esnaf, çiftçi, sivil toplum gönüllüsü, kamu ve özel sektör emekçileriyiz. Ülkemizde ve yurtdışında çalışan, üreten Türkiye ve dünya için her alanda değer yaratan on binlerce Boğaziçiliyiz. Bizler Boğaziçi Üniversitesi’ne ülkemizin dört bir yanından ve toplum her kesiminden emeğimizle geldik.

Bu üniversitede eleştirel ve özgür düşünceyi, farklılıklara saygı duyup birlikte yaşamayı, karşıt düşüncelerden korkmamayı, yapıcı tartışmayı ve uzlaşmayı öğrenci kulüplerinde dayanışmayı ve sorumluluk almayı öğrendik.

Bizler ancak özgür, demokrat ve özerk öğrenim ortamlarında yetişten bireylerin ülkemizi gelişim ve refah hedeflerine ulaştıracağına inanıyoruz. Bu nedenle Boğaziçi Üniversitesi mezun toplulukları olarak haklı taleplerini barışçıl protestolarla ifade eden akademisyenlerimizin idari kadromuzun ve öğrencilerimizin yanındayız.”

Boğaziçi direnişçilerinin yanında oldukları vurgulanan açıklamada talepler şu şekilde sıralandı:

– Demokratik haklarını kullanırken şiddete uğrayan, tutuklanan ve ev hapsinde tutulan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını,
– Kampüsümüzde buluşma ve uzlaşma imkanlarını engelleyen, kapsayıcı yaklaşım ve çözümlerin önüne geçen polis mevcudiyetine son verilmesini,
– Bu süreçte akademisyenlerin ve öğrencilerin haklı taleplerini ifade etmeleri sebebiyle karalamalarının ve hedef göstermelerinin önüne geçilmesini,
– Üniversitemizin etik değerleri arasında yer aldığı üzere tüm öğrencilerimize din, dil, ırk, etnik köken, fikir, cinsiyet, cinsel yönelim, yaş, bedensel engel vb. özellikler nedeniyle ayrımcılık ve önyargıya yer vermeden adil ve eşit davranılmasını talep ediyoruz.

Köln

Köln’de Boğaziçi öğrencilerine destek eylemi Dom Tren Garı’nda yapıldı. Eyleme Avrupa Demokratik Güç Birliği bileşenleri ve diğer devrimci yurtsever kurumları katıldı. Eylemde DGB’nin Almanca ve Türkçe bildirisi, Birleşik Mücadele Güçleri’nin bildirisi, tecrit karşıtı Kürt Hareketinin bildirileri okundu. Sık sık “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Faşizme karşı omuz omuza“ sloganları Almanca ve Türkçe atıldı.

Alanda Alınteri ve Yaşanacak Dünya imzalı “Pandemi değil kapitalizm öldürür” başlıklı bildiriler de dağıtıldı.

Yağışlı havaya rağmen 200’e yakın kişinin katıldığı eylem direnişi Avrupa’dan da büyütme, devam edecek eylemlere güçlü katılım çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

Stuttgart

Avrupa’nın birçok merkezinde olduğu gibi Almanya Stuttgart’ta da devrimci kurumlar Schloss Platz’da bir miting düzenledi.

Eylemde Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ve birleşik devrimci güçlere yönelik polis saldırısı protesto edildi. Miting Almanca “Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmıştır” pankartı ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yapılan saldırıları içeren dövizler ve kurum bayrakları taşındı. Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalarda, toplumun bütün kesimlerine acımasızca saldıran AKP-MHP-Ergenekon iktidarının Boğaziçi direnişi ile daha da azgınlaştığı ve korkularının daha da büyüdüğü ancak devrimci birleşik mücadele ile bu faşist ablukanın dağıtılacağı açıklamasında bulunuldu.

Boğaziçi öğrencilerinin Erdoğan’a Açık Mektubu’nun Almancası okundu. Mainz Üniversitesi’nde dekan ve profesör olarak çalışan Boğaziçi Mezunu akademisyenlerin Almanca açıklamalarına yer verildi. Ayrıca, HBDH adına Boğaziçi’yle dayanışma ve faşizmi yıkma çağrısı yapıldı.

Königstr.’den geçenler tarafından konuşmalar ilgiyle dinlendi. Kitlenin korona sürecine rağmen katılımı ve coşkusu iyiydi.

Demokratik Güç Birliği, Alınteri, Sol Parti (Linkepartei) Stuttgart Örgütü, Arbeitskreis Solidarität, Partizan, Mücadele Birliği, AGIF ve SKB, Dersim İnşa Kongresi, tarafından ortak yapılan mitinge yaklaşık 70 kişi katıldı. Sol Parti Stuttgart 4. Bölge adayı Aynur Karlıklı da Boğaziçi Direnişi’ni selamladı.

Gelmekte olanı görüp mücadeleyi, dayanışmayı, örgütlenmeyi, büyütmeliyiz. Bu birleşik devrimci mücadele ile mümkün.

Aşağı Bakmayacağız!

Yüreğimiz Yetiyor!

Birleşerek Kazanacağız!

Ayağa Kalk!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar