Avukat Mürsel Ünder’e yönelik bekçi terörü kameralara yansıdı

Avukat Mürsel Ünder’e yönelik bekçi terörü kameralara yansıdı

İstanbul’da sekiz bekçinin Av. Mürsel Ünder’e yaptığı işkencenin boyutu kameralarla ortaya çıktı. ÇHD görüntülerin dosyaya girdiğini, öncelikli taleplerinin bekçilerin görevden alınması olduğunu belirtti

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Av. Mürsel Ünder, 16 Ocak gecesi Kadıköy Söğütlüçeşme Metrobüs Durağı girişinde kimlik soran sekiz bekçiye böyle bir haklarının olmadığını söylemesi üzerine darbedildi, yere yatırılıp ters kelepçe takıldı, polis aracına da darbedilerek bindirilip karakola götürüldü.

Bir çete gibi hareket eden bekçiler, Ünder avukat olduğunu da belirttiği halde saldırgan tutumlarını sürdürdü. “Polis çağırıyorum” dediklerinde bile yedi bekçi daha geldi ve hep birlikte Ünver’i yeniden yere yatırmaya, darbetmeye başladılar, araca da zorla bindirip karakola götürdüler. Bu saldırı anları metrobüs durağındaki kamera tarafından kaydedildi. Bugün sosyal medyada da paylaşılan görüntülerde Ünver’in yaşadıkları tüm ayrıntılarıyla kameraya yansıdı.

ÇHD: Hukuk tanımaz çeteleşmiş kollukla mücadelemizi sürdüreceğiz

ÇHD saldırının adından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları belirtmişti:

Üyemiz Mürsel Ünder, gece saatlerinde kendisine GBT yapmak isteyen bekçilere, böyle bir yetkilerinin olmadığını, hukuksuz-keyfi dayatmayı kabul etmediğini belirtmiştir. Avukat olduğunu da söyleyen üyemiz, darp edilmiş, yere yatırılmış ve ters kelepçe takılarak işkenceye uğramıştır.

Avukatlık mesleğini de hedef alan bu insanlık dışı uygulamayı yapanlardan hesap soracağımızı, sürecin takipçisi olacağımızı ve hukuk tanımaz çeteleşmiş kollukla mücadelemizi de kararlılıkla sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

Türkiye Barolar Birliği: Polis devletine işaret eder

Türkiye Barolar Birliği (TBB) de dün yaptığı açıklamada bekçilerin, şartlar oluşmadığı halde Ünder’e yaptıkları uygulamanın yasaya aykırı olduğuna dikkat çekerek, şunları belirtmişti:

Meslektaşımız Av. Mürsel Ünder, 17 Ocak 2022 tarihinde İstanbul’da toplu taşıma ile seyahat etmek üzere iken yasada aranan şartların hiçbirisi gerçekleşmediği halde bekçiler tarafından durdurularak GBT sorgulaması yapılmak istenmiştir. Bir avukat olarak, yapılan işlemin yasaya aykırı olduğunu belirtmesine rağmen meslektaşımıza ters kelepçe uygulanmış ve darp edilerek karakola götürülmüştür. Götürüldüğü karakolda hukuka, kanuna ve insan onuruna aykırı muamele görmeye devam eden meslektaşımız, kendisine hiçbir bilgi verilmeden uzun süre bekletildikten sonra serbest bırakılmıştır.

Bekçilere tanınan durdurma ve kimlik sorma yetkisinin koşulları, 7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’nun 7. maddesinde açıkça düzenlenmiştir. Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için bu maddede tahdit olarak sayılan unsurlarla birlikte makul bir şüphenin olması ve yetkinin keyfilik oluşturmayacak şekilde kullanılması gerekir. Toplu taşıma ile seyahat etmekten başka hiçbir eylemi bulunmayan birinin bekçiler tarafından keyfi şekilde durdurulması ve bu uygulamanın hukuksuz olduğunu ifade etmesi üzerine darp edilerek özgürlüğünden mahrum bırakılması, bir hukuk devletinde kabul edilemez.

Aksi düşünce, gündelik yaşamlarını sürdürmekten başka hiçbir şey yapmayan istisnasız her vatandaşın, seyahat özgürlüğü gibi en temel hak ve özgürlüklerinin ‘makul şüphe’ adı altında kolluğun gözetim ve kısıtlamasına tabii tutularak ihlal edilmesi anlamına gelir ki bu durum, idaresi hukukla sınırlanmayan polis devletine işaret eder.

Türkiye Barolar Birliği olarak, meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın özgürlüklerini tehdit eden her türlü yasa dışı fiilin karşısında yer alacağımızı, yasada görev ve yetki tanımı yapılan bekçilerin bu yetkilerini aşarak hukuk dışı ve insan onuruna aykırı eylemlerde bulunma çabalarını kabul etmediğimizi, buna kesinlikle geçit vermeyeceğimizi, meslektaşımız özelinde yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar