Ayşegül Aydın hayatını kaybetti

Ayşegül Aydın hayatını kaybetti

Kocaeli Gebze’de 12 Temmuz günü A.M.’nin (20) cinsel istismar girişiminde bulunup yaraladığı Ayşegül Aydın (16), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ayşegül Aydın, dershaneden eve dönerken kendisini takip eden A.M. tarafından ağaçlık alana sürüklenerek cinsel istismara uğramıştı. Kendisine direnen Ayşegül Aydın’ı boğazından sıkıp, başından yaralayan A.M., daha sonra onu yol kenarına taşımış, yoldan geçenlerin ihbarıyla Ayşegül hastaneye kaldırımıştı. 4 aydır yaşam mücadelesi veren Ayşegül Aydın dün gece hayatını kaybetti.

Ayşegül Aydın kadın ve çocuk düşmanlarının el birliğiyle oluşturdukları siyasi-toplumsal-kültürel-hukuksal iklimin kurbanlarından biri olarak hayatını kaybetti.

İstanbul Sözleşmesi’nin ardından tarikatlar ve tüm gerici çevreler tarafından tartışmaya açılan yasalardan birinin de çocuk istismarına karşı önemli düzenlemeler içeren Lanzarote Sözleşmesi olduğunu biliyoruz. Bu yaklaşımın aynı zamanda siyasi iktidarın yaklaşımı olduğunu da bilmeyen yok. Meclis’e sık sık getirilen yasa tasarıları bile bunu anlamaya yeter. Bu böyleyken Türkiye’de çocuk istismarının boyutlarının her geçen gün katlanarak büyümesi ve sokaklarda cinsel saldırganlık biçimi kazanmasında şaşılacak bir şey de olmuyor.

Son olarak Elmalı davasında istismarcıların ya da Leyla Aydemir’in katillerinin beraat ettirilmelerinin bile istismarcıları-kadın düşmanlarını nasıl cesaretlendireceğini söylemeye de gerek yok.

Devletin ideolojik aygıtları gibi çalışan tarikat ve cemaatlerdeki istismar olaylarının kazandığı mide bulandırıcı boyutla birlikte düşündüğümüzde Türkiye’de çocukların hiçbir can güvenliklerinin olmadığını belirtmek abartı olmaz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar