#AyselİçinGeçOlmadan

#AyselİçinGeçOlmadan

Aysel Tuğluk için Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’na seslenen 52 ülkeden 6 bini aşkın kadın, sanal medyada #AyselİçinGeçOlmadan kampanyası başlattı.

“Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın”ın imzasıyla 7 Ocak’ta açıklanan ve kısa sürede 52 ülkeden 6 bini aşkın kadının imzalarıyla geniş bir çağrıya dönüşen kampanyada #AyselİçinGeçOlmadan hashtagı ile Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu göreve çağrıldı. 

Çağrıda kadınlar, “52 ülkeden 6 bin kadın olarak, Aysel Tuğluk’un yaşadığı ağır hastalığa ilişkin yetkili sağlık kurumlarının hazırladığı ‘cezaevinde kalamaz’ raporlarının dikkate alınmasını, hukuka, insan haklarına uygun bir karar verilmesini, Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olmasının sağlanmasını talep ediyoruz” dediler.

Aysel Tuğluk’un muayene ve tedavi sürecini aylarca takip eden Kocaeli Tıp Fakültesi’nin “cezaevinde kalamaz” raporunun gereğinin yapılmasını istediler. Üniversite’nin “Hapishanede kalamaz” raporuna rağmen, Adli Tıp Kurumu’ndan “Hapishanede kalabilir” raporu servis edilmişti.

Annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik o insanlık dışı saldırıdan sonra Aysel Tuğluk’un sağlık durumu giderek kötüleşti. Kendisini cezalandırma amacıyla yapıldığı apaçık olan cenazeye bu saldırganlık üzerinde kalıcı etkiler bıraktı.

Yetkili mercilerin Aysel Tuğluk’un cezaevinde tek başına hayatını idame ettirmesinin gün geçtikçe imkansızlaştığını görmezden geldiğini ifade eden çağrıcı kadınlar, Adalet Bakanlığı’nın ve Adli Tıp Kurumu’nun siyasi saiklerle değil bilimsel raporlarla, hukukla ve insan haklarıyla hareket etmesinin bir zorunluluk olduğunu vurguladı:

Biz kadınlar bu hukuksuz süreçte sorumluluğu olan tüm yetkilileri bir kez daha hukuk ve bilime uygun davranmaya çağırıyoruz. Biz, hayatın ve mücadelenin her alanından binlerce kadın Aysel Tuğluk’a ve bütün hasta tutsaklara bir an önce özgürlük istiyoruz!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar