Bakırköy grevi işçiler lehine kazanım olmaksızın bitirilmek üzere!

Bakırköy grevi işçiler lehine kazanım olmaksızın bitirilmek üzere!

Sendikalar arasındaki yetki karmaşası nedeniyle 2019 yılından bu yana sözleşme yapamayan, sorun çözüldükten sonra da sıfır zam dayatılan Bakırköy Belediye işçilerinin 25 Ekim’de başlattıkları grev, işçilerin temel talepleri olan ücret, işten atılan işçilerin geri alınması ve güvencesiz çalışan işçilere iş güvencesinin sağlanması konusunda lehte bir kazanım olmaksızın bitirilmek üzere.

Bakırköy Belediyesi’nde Genel-İş ve Belediye-İş arasındaki yetki karmaşası nedeniyle 2019 yılından beri toplu sözleşme yapamayan işçilere yönetim sıfır zam dayattı. Nisan 2021’de başlayan görüşmelerde Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, 2019’dan beri imzalanmayan sözleşmenin başlangıç tarihinin sözleşmenin imzalandığı tarih olmasını dayattı ve sözleşmenin gecikmesinden kaynaklanan geriye dönük hakları gasp etme ısrarını sürdürdü. Üstelik yüzde 3’le açtığı en son yüzde 5- 7 ve 10 oranlarına yükselttiği komik bile denilemeyecek oranlarda zam teklif ederek…

Kerimoğlu’nun ücretler konusundaki bu tutumunda değişiklik olmayınca 25 Ekim’de greve gidildi. Toplu iş sözleşmesi kapsamında olan 360 işçiden 290’ının çıktığı greve; tiyatro, temizlik, fen işleri, sağlık, park bahçeler ve başkanlık birimleri olmak üzere toplamda 6 birimden kadrolu işçilerle, her mayıs ayında  “acaba işsiz mi kalacağız?” tedirginliği yaşayan ve bir çeşit mevsimlik işçi statüsünde çalışan güvencesiz işçiler katıldı. İşçiler kar-kış demeden 100 güne yakın zamandır grevi sürdürdü.

Gelinen noktada belirsizlik, uzayan grevin çeşitli zorlukları ve özellikle belediye yönetiminin tehditleriyle bazı işçiler işe döndü. “Asla geri adım atmayacağız” diyen Belediye-İş de bu işçilerin grevi bırakmasını bahane ederek Kerimoğlu’nun dayattığı sefalet ücreti ve grev nedeniyle başlatacağı kıyım saldırısı olasılığının altına imza atmaya hazırlanıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından görevlendirilen yetkililerle pazartesi günü başlayan görüşmede, yıllara göre yüzde 10-15 ve 25 oranında artışın konuşulduğu, ancak dün Kerimoğlu’yla yapılanda ise bu oranın neredeyse yarıya düşürülerek yıllara göre 6, 8- ve 11’e indirildiği belirtiliyor. Öte yandan işten atılan işçilerle ilgili olumlu bir gelişmenin olmadığı, her mayıs ayında sözleşme yaparak çalışabilen Yunus Emre işçilerinin güvenceli çalışması konusunda teminat verilmediği yani grevin en önemli taleplerinden geri adım atıldığı anlaşılıyor. Belediye-İş’in bugün de devam edecek görüşmelerde bunun altına imza atmaya hazırlandığı kaydediliyor.

Ayrıca Kerimoğlu 3 aydır grevde olan işçilerin maaşını, vergisini ve SGK primlerini ödemiyor, işçilerin geriye dönük bu haklarını da ödemeye yanaşmadığı ifade ediliyor. Bu arada belediyenin grevde geçen süre içindeki kazancının ise yaklaşık 10.263.000 TL olduğu söyleniyor.

Her yıl mayıs ayında sözleşmeleri yenilenen Yunus Emre işçilerinin yaptıkları grevden dolayı mayıs ayında sözleşmelerinin yenilenmeyeceği ve çok sayıda işçinin de işten çıkarılacağı belirtiliyor. Sendika Şube Başkanı Savaş Doğan’ın yaptığı açıklamada; işçilerle ilgili bir disiplin söz konusu olursa, işçiyi sendikanın temsil edeceğini ve bunu da sözleşmeye koyacaklarını söylemesi, “evet atılacaksınız ama disiplin kurulunda sendika olacak” demek dışında bir anlam taşımıyor.

Bu arada Kerimoğlu’nun bugün sabah yapılacak görüşme için halen ortalıkta görünmediği, sendikanın geri adımını gerçek bir zafere dönüştürmek için işi iyice ağırdan almaya başladığı öğrenildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar