Baldur işçileri Ankara’ya gitti

Baldur işçileri Ankara’ya gitti

Birleşik Metal-İş’te örgütlenen ve 6 yıllık mücadeleden sonra sendika yetkisi kesinleştiği halde patronun sözleşme masasına oturmaması üzerine greve giden Baldur işçileri, 180. gün olan bugün Ankara’ya Çalışma Bakanlığı’yla görüşmeye gitti

Kocaeli Gebze’de faaliyet gösteren İspanya merkezli Baldur Süspansiyon fabrikasında, Birleşik Metal-İş’de örgütlenen ve patronları toplu sözleşme masasına oturmadığı için 6 ayı aşkın süredir (180 gün) grev yapan işçiler, Çalışma Bakanlığı’yla görüşmek üzere bugün Ankara’ya doğru yola çıktı. Ankara’ya doğru yola çıkmadan önce Gebze Kent Meydanı’nda basın açıklaması yapan işçiler alana, “Ankara Ankara duy sesimizi, bu gelen işçinin ayak sesidir!” ve “Yaşasın Baldur grevimiz!” sloganlarıyla geldiler. Basın açıklamasının ardından daha önce belirlenen 15 işçi, sendika yöneticileriyle beraber Ankara’ya hareket etti. 

Sendikalaşma süreçleri, Çalışma Bakanlığı’nın sendikaya verdiği yetki belgesine patronun itiraz davaları açması nedeniyle 6 yılı bulan Baldur işçileri, son olarak mahkemelerden işçiler lehine kararın kesinleşmesiyle toplu sözleşme masasına oturacaklardı. Fakat patron bu arada beş işçinin işine son verirken, sendikanın yetkisinin kesinleşmesine rağmen toplu sözleşme masasına oturmama ısrarını sürdürdü. İşten atılan işçiler fabrika önünde direniş sürdürürken, toplu sözleşme masasına oturulmaması üzerine Birleşik Metal-İş fabrikada grev kararı aldı.

180 gündür devam eden grevde işçilerin yaşamadıkları kalmadı. Grev kırıcılar ve fabrikadan mal çıkarılması görülmesin diye çitler perdelendi, grev kırıcılık İŞKUR tarafından resmen teşvik edildi, o kadar ileri gidildi ki İŞKUR grev devam ederken fabrikaya 50 işçi gönderdi. Grev içerde üretimin devam etmesi eşliğinde sürdürüldü. Sendika bu tutuma karşı hukuki yollar dışında başka bir politika izlemedi.

Son olarak “Fabrikaya sendikanın girmesi bir onur meselesine dönüştü” diye belirten Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, fabrikada üretimin devam etmesine karşı istinaftan çıkacak kararı beklediklerini belirtmişti.

‘Patronların saldırıları koronanın varyantları gibi’

Bugün Gebze Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, yaşadıkları sorunları anlamadıkları kimsenin kalmadığını belirterek, patronların saldırılarını koronavirüse benzetti. “Dünyada koronavirüs varyantları ile devam ediyor ama bugün hem Baldur’da, hem de HSK’de işçilerin yeni varyant saldırıları devam ediyor. Biz bu yaşadığımız sorunları anlamadığımız hiçbir yetkili kalmadı” diyen Sedaroğlu, işçilerin feryadına karşı üç maymunun oynandığını ifade etti.

Serdaroğlu, “Nasıl bir üç maymun oynanıyor Türkiye’de? İşçilerin feryadı neden görülmüyor, neden duyulmuyor, neden bilinmiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile defalarca görüşüldü. Kocaeli Valisi ile de defalarca görüşüldü. Direkt bir Vali Yardımcısı görevlendirildi. Mahkemeler işverene defalarca para cezası kesti, kaçak işçi çalıştırdığı ve hukuksuzluk yaptığı için” diye konuştu.

” Yabancı yatırımcıların rahatsız edilmemesini istiyorlar”

Hukuksuzluğa herkesin göz yumduğunu söyleyen belirten Serdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin bölgedeki ilgili görevlileri arayarak yabancı patronların rahatsız edilmemesini istediğini belirten Serdaroğlu, “Bir ülke düşünün ki bir işçi 6 yılda sendikasına ulaşabilsin. Biz bunları anlatmaktan uyanıyoruz. Bizim derdimiz ‘Greve çıktık, mağduruz’ demek değil. Bizim derdimiz işveren yasalara uysun. İşverenin burnundan getiririz. Sen İspanya’dan geliyorsun, Türkiye Cumhuriyeti yasalara uyumuyorsun, sonra da bu ülkenin hakimlerini parmağında oynatıyorsun. Buradaki hukuksuzluğu tersten gören bir anlayış var. Bugün yapılan her şey normalmiş gibi karşılanıyor. Hukuksuzluğa herkes göz yumuyor, katkı sunuyor” dedi.

“Bu noktadan sonra işçiler ne yapması gerekiyorsa onu yapacak” diyen Serdaroğlu, “Zannetmeyin ki gömdüğümüz baltaların yerini bilmiyoruz. Hani o korktuğunuz 12 Eylül öncesi DİSK’in ne olduğunu sizlere gösteririz. Sizin hukuksuzluklarınıza, saldırılarınıza müsaade etmeyeceğiz. Bir kez daha ülkenin yöneticilerini uyarıyoruz. Bu işçilerin mağduriyetlerine göz yumuyorsunuz. Bu ülke muz cumhuriyeti olsun, bu ülke mafya çete ülkesini olsun o zaman. Biz bu ülkeyi demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak görmek istiyoruz” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar