Banvit’te 12 işçiyle başlayan korona yayılıyor, ama üretim sürüyor

Banvit’te 12 işçiyle başlayan korona yayılıyor, ama üretim sürüyor

12 işçinin korona tedavisi görmesi, 140 işçinin karantinada olmasına rağmen üretimin devam ettiği Bandırma Banvit fabrikasındaki gelişmeleri DİSK Gıda-İş Temsilcisi Recep Gökdeniz’le konuştuk

Tavukçuluk sektörü devlerinden Banvit’in Balıkesir Bandırma’daki fabrikasında 12 işçiye korona teşhisi konulduğu ve işçilerin tedavi için Bandırma Devlet Hastanesi’ne yatırıldığı, ailelerinin de test sonuçları belli oluncaya kadar karantinada tutulduğu öğrenilmişti. Fabrikanın tüm bölümleriyle temas halinde olan teknik ekip ve üretim departmanından işçilerde korona çıkması sonrasında ileri işlemden de 40 işçi karantinaya alındı. Toplam 140 işçinin karantinaya alındığı, fakat vaka sayısının netleşmediği fabrikada bütün bu gelişmelere rağmen üretim devam ediyor.

Daha önce de çalışma koşullarının ağırlığıyla gündeme gelen Banvit’in onca işçi enfekte olmuş ve bir o kadarı da karantinaya alınmışken üretimi ısrarla sürdürmesinde şaşılacak bir şey yok! Kapitalistlerin genel tutumunda olduğu gibi Banvit de “ölen ölür kalanlarla üretimi sürdürürüz, aslolan da bu” diyor.

İşçilerin salgın sürecinde özellikle soyunma odalarının kalabalıklığı ve havasızlığından yakındıkları Banvit’teki gelişmelerle ilgili DİSK Gıda-İş Balıkesir-Bandırma temsilcisi Recep Gökdeniz’le yaptığımız kısa röportajı yayınlıyoruz:

Alınteri: Bu süreçte ne tür önlemler alındı?

Recep Gökdeniz: Servislerde tekli oturma düzenine geçildi. İşe girişte ateş ölçümü yapılmaya başlandı. Her yere dezenfektan konuldu. Yemekhanede sosyal mesafeye göre masalara isimler yazıldı, tek kullanımlık tabak kaşık uygulamasına geçildi. Her yemek yiyen işçiden ardından ortam dezenfekte edildikten sonra başkaları alındı yemekhaneye. İşten çıkacak işçiler soyunma odalarına 30 dakika önce gelip giyinip bahçeye çıktılar. Soyunma odaları dezenfekte edildikten sonra işe giren işçiler soyunma odasına alındı. Kronik hastalığı olan işçiler idari izinli sayılarak eve gönderildi.

Alınteri: İlk vaka ne zaman tespit edildi, üretim devam etti mi?

Recep Gökdeniz: İlk vaka 20 Mayıs’ta görüldü. Fabrika çalışmaya devam ediyor.

Alınteri: Enfekte olan işçiler ücretli izne mi ücretsiz izne mi çıkarıldı ya da yıllık izinden mi kesildi?

Recep Gökdeniz: Enfekte olan işçiler ve ilişkide olduğu işçiler ücretli izinli sayılarak karantinaya alındılar. Yıllık izinlerden kesintiye gidilmedi.

Alınteri: Yaşanan salgının Bandırma’daki isçiler ve aileleri üzerindeki etkileri neler oldu?

Recep Gökdeniz: İşçiler ve aileleri tedirgin doğal olarak, ancak detaylı bir araştırma henüz yok.

Alınteri: Bandırma’da korona salgını surecinde ve son donemdeki ‘yeni normal’ anlayışı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Recep Gökdeniz: Korona sürecinde tedbirlerin olumlu ancak yetersiz olduğunu düşünüyorum. Herkes evdeyken sadece işçilerin çalıştırılması ‘ölen ölür kalan sağlar bizimdir’ demektir. Bu erken normalleşmenin de bir an önce vergileri toplayabilmek için yapıldığını düşünüyorum.

Alınteri: İşyerlerinde isçilerin salgın koşullarındaki çalışma mücadele araç ve yöntemleri nasıl geliştirilebilir?

Recep Gökdeniz: Yüzlerce işçinin yan yana çalıştığı bir ortamda normal üretime devam ederek salgın bulaştığında işçileri koruyamazsınız. Bunun tek yolu üretime ara vererek işçileri ücretli izne çıkarmaktır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Murat
    05/06/2020, 00:46

    Bu aşağıda söylenenlere inandık mı ? Hayır. Ben inanmadım.

    "Servislerde tekli oturma düzenine geçildi. İşe girişte ateş ölçümü yapılmaya başlandı. Her yere dezenfektan konuldu. Yemekhanede sosyal mesafeye göre masalara isimler yazıldı, tek kullanımlık tabak kaşık uygulamasına geçildi. Her yemek yiyen işçiden ardından ortam dezenfekte edildikten sonra başkaları alındı yemekhaneye. İşten çıkacak işçiler soyunma odalarına 30 dakika önce gelip giyinip bahçeye çıktılar. Soyunma odaları dezenfekte edildikten sonra işe giren işçiler soyunma odasına alındı. Kronik hastalığı olan işçiler idari izinli sayılarak eve gönderildi."

    YANIT

İlgili yazılar