Batman Cezaevi’nde isyan

Batman Cezaevi’nde isyan

Batman M Tipi Cezaevi’nde başsavcılık ve Baro’nun açıklamasına göre uyuşturucu suçundan ceza almış mahkumların yattığı koğuşlarda infaz yasasındaki değişikliklerin kendilerini kapsamamasını protesto için isyan başladı. Çok sayıda asker ve ambulansın sevkedildiği cezaevinde siyasi tutsakların da slogan attığı, avukatların alınmadığı, ailelerin kaygıyla beklediği belirtiliyor

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlüler isyan çıkardı, cezaevine askeri sevkiyat yapılıyor ve şu ana kadar yetkililer ailelerin kaygılarını giderecek herhangi bir açıklama yapmadılar!

Başsavcı ve Batman Barosu cezaevinde özellikle uyuşturucu suçundan yargılanan ya da ceza almış mahkumların infaz yasasındaki indirim düzenlemesinin kendilerini kapsamaması üzerine isyan çıkardıklarını açıkladılar.

Yaralanma ve ölümün olmadığı, yangın nedeniyle çıkan dumanın dağılmasından sonra müdahale edileceği söylenen cezaevine özel harekat polislerinin girdiği, askeri sevkitayın devam ettiği, avukatların müvekkilleriyle görüşmelerineizin verilmediği belirtiliyor.

Savcılık olayı “uyuşturucu suçlarından yatanların infaz indirimi talebiyle çıkardıkları isyan” olarak açıklasa da cezaevindeki siyasi tutsakların da olaylar sırasında sloganlar atması ve halen doyurucu bir açıklamanın yapılmamış olması ailelerin kaygılı bekleyişine neden oldu.

Yerine kayyum atanan HDP’li Batman Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Mehmet Demir de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Cezaevine yoğun bir askeri sevkiyat yapılıyor… Tüm kamuoyunu duyarlı olmaya ve hükümeti bu konuda acil bir açıklama yapmaya davet ediyoruz.” diye belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar