Bayrampaşa Belediyesi işçileri dayanışmaya çağırıyor

Bayrampaşa Belediyesi işçileri dayanışmaya çağırıyor

Dayatılan sefalet sözleşmesini imzalamadıkları ve belediye yönetiminin 2018’de imzaladığı fakat bir türlü yürürlüğe koymadığı sözleşmenin hayata geçirilmesini talep ettikleri için Kod-29’la işten atılan Bayrampaşa Belediyesi işçileri 6 Nisan’da yapacakları basın açıklamasına, dayanışmaya çağırıyor

Bayrampaşa Belediyesi’nde Kod 29’la işten atılan işçiler, günlerdir yaptıkları eylemlerle işe iade edilmelerini ve toplu sözleşme haklarının verilmesini istiyor. İşçiler 6 Nisan’da da saat 14:00’te temizlik işçileri şantiyesi, saat 16:00’da da belediye binası önünde basın açıklaması yapacaklar. “Sefalet ücretlerini imzalamadık. Kod 29’la işten atıldık, işimizi geri istiyoruz!” diyen işçiler, yapılacak açıklamalara katılarak destek verilmesini istedi.

2018’de sözümona taşeronluk sisteminin kaldırıldığı iddia edilerek çıkarılan KHK’yla belediye şirketlerine geçirilen ve bu yılın Temmuz ayına kadar YHK’nın imzaladığı yüzde 4 oranındaki zamma mahkum edilen belediye işçileri, tüm belediyelerde olduğu gibi AKP’li Bayrampaşa Belediyesi’nde de insanca yaşayabilecekleri bir ücret istiyorlar. İşçiler, 2018 yılında belediye yönetimi ve belediye şirketi BAYPAŞ’la asgari ücretin yüzde 35 üzerinde zam yapılmasını içeren bir sözleşme imzaladı, ama bu sözleşme hayata geçirilmedi.

Son olarak 30 aydır haklarını alamadıklarını, üstelik bir de, işçileri sefalet ücretine mahkum eden bir sözleşme imzalatılmak istendiğini belirterek itiraz ettiler. İtiraz eden işçileri baskı, tehdit ve mobbinglerle karşılaştı ve işyeri sendika temsilcisinin de aralarında olduğu dokuz işçi Kod’la işten atıldı.

Örgütlü oldukları Hizmet-İş’in patron tarafıyla hareket ettiğini belirten işçiler, çeşitli biçimlerle mücadelelerini sürdürürken, destek ve dayanışma çağrılarını yineliyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar