Bel Karper’de direniş patronu masaya oturttu!

Bel Karper’de direniş patronu masaya oturttu!

Sendikalı oldukları için işten atılan, hukuki itirazların da yetkinin onaylanmasıyla sonlanmasına rağmen 6 ay boyunca sözleşme masasına oturulmayan ve bu tutuma karşı greve gidilen Bel Karper’de işçiler, kararlı direnişleriyle kazandı. İşçiler sözleşme imzalanıncaya kadar grevi sürdürecek

Dün direniş alanında yapılan açıklamada Tek Gıda-İş Genel Başkanı’nın Çalışma Bakanlığı’nda arabulucularla bir araya geldiği, yapılan görüşmelerin atılan işçilerin geri alınması ve toplu sözleşme sürecinin başlamasıyla sonlandığını duyurdular. Yaklaşık 6 ay yani 156 gün işçilerin yüzde 70’inin katılımıyla fabrika önünde kararlı bir direniş sürdüren Bel Karper işçileri, direnişlerinin gücüyle elde ettikleri kazanımı halaylarla kutladı.

Bel Karper’de işçiler Tek Gıda-İş’te örgütlendikleri için birçok baskıyla karşılaşmıştı. Patron alınan yetkiye itiraz etmiş, bu itirazlar yetkinin tanınmasıyla sonuçlanınca da tanımamış, işçileri baskıyla istifaya zorlamaya devam etmiş, istifa baskısına direnen baş temsilci Kod-29’la işten atılmış, 12 işçi de ücretsiz izne gönderilmişti. Ücretsiz izne çıkarılan işçiler fabrika önünde direniş başlayınca geri alınmıştı.

Patronun hukuki sürecin bitmesine ve yetkinin kesinleşmesine rağmen bu saldırgan tutumunu sürdürmesi ve 6 ay boyunca masaya oturmaması üzerine işçilerin yüzde 70’inin katıldığı grev başlamıştı. Grev süresince grev kırıcılar devreye sokulmuş, işçilerin buna tutum almasına karşı Kaymakamlık-Jandarma ve İŞKUR üçlüsü patrondan yana aleni tutum almış, her defasında işçilere ceza yazılmıştı. Grev gözcülerine yönelik silahlı tehdit gerçekleşmiş, Tekirdağ Valiliği’yle görüşmek üzere giden işçiler burada polis saldırısına uğrayarak onlarcası gözaltına alınmıştı.

Bel Karper işçileri bu saldırıları kararlılıklarıyla püskürtmüş, eğilip bükülmemişti.

156 günlük grev süresince yaşamadıkları kalmayan işçiler dün itibariyle kazanmış oldular.

Tek Gıda İş Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, dün yaptığı açıklamada kazanımı şöyle duyurdu:

6 ay süren sözleşme sürecinde Bel Karper yönetiminin masaya oturmamasının arkasından işçilerin yüzde 70’i greve çıktı. 6 ay süren grevin ardından Tek Gıda İş’in Genel Başkanı’nın Ankara’da arabuluculuk sistemiyle Çalışma Bakanlığı ile yaptığı görüşme Bel Karper işçisinin kazanmıyla sonuçlandı. Kazanımla sonuçlanan bu grevin önce Bel Karper işçisine, sonra Türkiye işçi sınıfına ve Tek Gıda İş sendikasına hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bütün işçilere de örnek olsun.

Sözleşme imzalanıncaya kadar greve devam edeceklerini açıklayan Bel Karper işçileri, bugüne de grev alanından “Direne direne, direnişten zafere!” sloganıyla seslendi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar